Pafos Net

Πάφος FC: Την σκόρπισε η Σαλαμίνα, θέμα Πρέσλι πλέον

title image

ΤΗΣ ΑΓΑΘΗΣ ΚΛΩΝΑΡΗ

Η Νέα Σαλαμίνα πέτυχε τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε 3-0 επί της Πάφος F.C.  σε αγώνα που διεξήχθη στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη μπήκε στον αγωνιστικό χώρο κάπως χαμένη, όμως μετά το πρώτο 15λεπτο οι ρόλοι αντιστράφηκαν, η απόδοση των ερυθρολεύκων ανέβηκε αισθητά, με αποτέλεσμα να… καθαρίσει το ματς από το πρώτο μέρος. Αυτή ήταν η τρίτη ήττα για την ομάδα του Πρέσλι (σ.σ. με Απόλλων και ΑΕΛ), ενώ μετρά και μια ισοπαλία με την Ανόρθωση (σ.σ. έχει και αγώνα λιγότερο λόγω αναβολής του ματς με την ΑΕΚ).

Πάμε όμως να τα πάρουμε από την αρχή. Η παφιακή ομάδα έδειχνε όρεξη να επιτεθεί, όμως τα σουτ και οι απευθείας εκτελέσεις κόρνερ έβρισκαν… ετοιμοπόλεμη την άμυνα των ερυθρολεύκων, οι οποίοι περιορίστηκαν στα αμυντικά τους καθήκοντα. Στο 8’ οι γηπεδούχοι σημείωσαν την πρώτη τους φάση, όταν το σουτ του Ελουντού σταμάτησε στα σώματα, ενώ στο 14’ χάθηκε αξιόλογη ευκαιρία. Ο Κορέια μπήκε στην περιοχή, έπιασε το σουτ από πλάγια θέση, όμως ο Κίγκσλεϊ δεν κατάφερε να μπει στην πορεία της μπάλας και να την σπρώξει στα δίκτυα. Η ομάδα του Πρέσλι απείλησε για πρώτη φορά στο 16’ όταν το δυνατό σουτ του Σιρόκ κατέληξε λίγο έξω από την εστία του Βεσελόφσκι. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι ερυθρόλευκοι άρχισαν να βάζουν τα… θεμέλια για τη νίκη. Στο 23’ ο Νουρ άνοιξε το σκορ μετά από δυνατό συρτό σουτ εκτός περιοχής, ενώ στην επόμενη φάση και στο 38’ οι Ελουντού και Τιάγκο συνδυάστηκαν εξαιρετικά στο ύψος της περιοχής, και ο τελευταίος με εύστοχο πλασέ διπλασίασε τα γκολ για τη Νέα Σαλαμίνα. Στα τελευταία στάδια του πρώτου μέρος, ο ρέφερι σωστά καταλόγισε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων μετά από φράγμα του Καρώ στον Ελουντού. Ο ποδοσφαιριστής των ερυθρολεύκων ανέλαβε την εκτέλεση του και διαμόρφωσε το 3-0.

Το ίδιο σκηνικό παρουσίασαν και στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι είχαν να ανέβουν… βουνό μετά το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, και δεν κατάφεραν να μειώσουν στα αρχικά στάδια ώστε να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι. Από την άλλη, η ομάδα της Αμμοχώστου διαχειρίστηκε εξαιρετικά το υπέρ της αποτέλεσμα, ενώ παρά το γεγονός πως έδωσε χώρο στην Πάφο, κατάφερε να δημιουργήσει καλές προϋποθέσεις για επίτευξη τέταρτου γκολ. Μόλις στο 48’ ο Νουρ βρήκε «χαμένος» σε τετ-α-τετ με τον Μολ, καθώς ο κίπερ της Πάφου έπεσε και έδιωξε σωτήρια. Στη συνέχεια, οι ερυθρόλευκοι δημιούργησαν άλλη μια φάση, όταν στο 64’ η κεφαλιά του Κίγκσλεϊ κατέληξε λίγο δίπλα από την εστία των αντιπάλων. Η ομάδα του Πρέσλι κατέγραψε καλή ευκαιρία στο 74’ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λουλίνια όπου η μπάλα κατέληξε μόλις έξω. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Πάφος έφτασε κοντά στο γκολ, μετά από κοντινή κεφαλιά του Νέμετες την οποία εξουδετέρωσε ο Βεσελόφσκι (82’), ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μολ «φώναξε» παρών στο σουτ-βολίδα του Σικόρσκι και έτσι το σκορ παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Τέλος, υπενθυμίζουμε πως το ερχόμενο σαββατοκύριακο ακολουθεί διακοπή λόγω υποχρεώσεων της Εθνικής μας ομάδας, ενώ στις 20-21 Οκτωβρίου η Νέα Σαλαμίνα θα αναμετρηθεί με την Ομόνοια και η Πάφος F.C. με την Αλκή.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πυρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Χριστοφόρου, Γκολομπάρτ, Φουστάρ, Κορρέια, Παύλου, Μαργκάσα (90’+2 Κωστή), Νουρ, Τιάγκο, Ελουντού (87′ Σιαθάς), Κίνγκσλεϊ (76′ Σικόρσκι).

Πάφος (Στίβεν Πρέσλι): Μολ, Καρώ (55′ Ζίβουλιτς), Μπαγκάρντ, Χολτ, Λοράν (46′ Ζάντερ), Κουλς, Σιρόκ, Φόλπρεχτ, Ανγκούλο, Ράζιτς (46′ Μοράις), Νέμετς.

Σε πολύ δύσκολη θέση βρίσκεται ο Στίβεν Πρέσλι. Η Πάφος F.C. δέχθηκε την ήττα από τη Νέα Σαλαμίνα (0-3), ενώ παράλληλα δεν παρουσίασε ούτε καλή εμφάνιση.

Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα, ο εκπρόσωπος Τύπου της ομάδας, Πολύβιος Παλιούρας, μίλησε στην κάμερα της Cytavision και αναφέρθηκε στο μέλλον του τεχνικού της ομάδας.

Αναλυτικά: «Ήταν στην κερκίδα οι ιδιοκτήτες της ομάδας και θα αποφασίσουν για το τι μέλλει γενέσθαι για το μέλλον του Στίβεν Πρέσλι».

Και πρόσθεσε: «Ένα άσχημο αποτέλεσμα. Θέλαμε πολύ την νίκη αλλά την χάσαμε από το πρώτο μέρος. Ήμασταν πολύ άσχημοι κακά τα ψέματα όσο και αν βελτιωθήκαμε στο δεύτερο μέρος. Απέναντι σε ομάδες της δικής μας δυναμικότητας πρέπει να είμαστε πολύ καλύτεροι. Ίσως πρέπει να κτυπήσει το καμπανάκι κινδύνου».

Έντονος προβληματισμός υπάρχει στις τάξεις της Πάφου μετά την ήττα από τη Νέα Σαλαμίνα (0-3) με τον τεχνικό της ομάδας, Στίβεν Πρέσλι, να νιώθει σαφώς απογοητευμένος.

Το αρχικό του σχόλιο: «Ήταν ένα απογοητευτικό απόγευμα για μας. Ξεκινήσαμε το παιχνίδι πολύ επιθετικά. Δουλέψαμε καλά το πλάνο του παιχνιδιού μας. Μόλις δεχθήκαμε το γκολ, φάνηκε πως ήμασταν αδύναμοι στη ψυχολογία. Σταματήσαμε να δουλεύουμε το πλάνο μας. Αυτό πρέπει να το βελτιώσουμε. Πρέπει να διατηρούμε τη ψυχραιμία μας. Στο 2ο ημίχρονο δείξαμε λίγη περηφάνια. Αλλά το παιχνίδι δεν γύριζε. Συγχαρητήρια στη Νέα Σαλαμίνα. Κάθε επιτυχία».

Αν νιώθει πίεση: «Αν χάνεις ευθύνεσαι. Η πίεση είναι πάντα εδώ. Πρέπει να μάθεις να ζεις με αυτή».