Πάφος FC-Απόλλωνας: Όλα μηδέν, Τί δήλωσε ο Ρόκα

ΤΟΥ ΑΝΕΣΤΗ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ

Στην ισοπαλία χωρίς τέρματα έμειναν η Πάφος και ο Απόλλων, σ' ένα δίκαιο αποτέλεσμα βάση της εικόνας του αγώνα.

Το παιχνίδι είχε δύο όψης, με το πρώτο ημίχρονο να μην είναι τόσο καλό, ενώ στο δεύτερο προσπάθησαν και οι δύο ομάδες για το γκολ, ειδικά στα τελευταία λεπτά, αλλά χωρίς να το καταφέρουν.

Ο Απόλλωνας αν και μπήκε δυνατά στον αγώνα και είχε την κατοχή της μπάλας, είχε στο πρώτο ημίχρονο μόλις μια τελική προσπάθεια. Αυτή ήταν στο 13ο λεπτό όταν ο Βασιλείου από αριστερά έπιασε ωραίο πλασέ στην κίνηση, αλλά είδε την μπάλα να χτυπά στο δεύτερο δοκάρι και να καταλήγει έξω.

Στη συνέχεια, οι κυανόλευκοι αν και έλεγχαν το παιχνίδι, δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την άμυνα της Πάφου και να γίνουν επικίνδυνοι. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι, που αγωνίστηκαν για πρώτη φορά σε σχηματισμό 3-5-2, δεν μπόρεσαν να κρατήσουν μπάλα, ούτε να αξιοποιήσουν κάποια αντεπίθεση, αν και είχαν 2-3 προϋποθέσεις.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και στο δεύτερο μέρος και στο 50' έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Ντα Σίλβα, ο Πέδρο έπιασε την κεφαλιά και ο Κβασκβάντζε απέκρουσε πάνω στη γραμμή.

Τρία λεπτά αργότερα είχε και η Πάφος την πρώτη της τελική προσπάθεια, με μακρινό, αλλά άστοχο, σουτ του Μουτίνιο και στο 65', έχοντας πλέον ανεβάσει ρυθμό, απείλησε ξανά με σουτ του Οκόγιε, έπειτα από ωραία προσπάθεια, αλλά πάλι ήταν άστοχο.

Ακολούθως ο ρυθμός έπεσε, με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να πατήσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Φτάνοντας όμως στο 90' αμφότερες πλησίασαν στο γκολ, χωρίς αποτέλεσμα. Αρχικά για την Πάφο ο Αγιβί επιχείρησε καλό σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά αστόχησε ελάχιστα, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων απάντησε ο Κολοκούδιας με κοντινή κεφαλιά, την οποία απέκρουσε εύκολα ο Κβασκβάντζε.

Έτσι έμειναν στο 0-0, που ήταν και το δεύτερο συνεχόμενο για τον Απόλλωνα και πήραν από ένα βαθμό.

Πάφος (Χοσέ Μανουέλ Ρόκα): Κβασκβάντζε, Μακρής, Αλαμπί, Γκριγκαλάβα, Δημοσθένους, (63' Γκόμες), Γκριγκέτς, Νταμαού, Ιωάννου, Μουτίνιο (82' Κχμαλάντζε), Μάατσι (63' Οκόγιε), Αγιβί.

Απόλλων (Πέδρο Εμάνουελ): Βάλε, Στυλιανου, (76' Μέζγκα), Αγγελή, Φρέιρ, Ελίσιο (58' Κολοκούδιας), Πέδρο, Γκουγιόν, Στογιάνοβιτς, Βασιλείου, Ντα Σίλβα, Γκιέ Γκιέ.

Σκόρερ:

Κίτρινες: Μουτίνιο, Οκόγιε, Γκριγκαλάβα / Ντα Σίλβα, Γκουγιόν

Αποβολές:-

Ο τεχνικός της Πάφου, Χοσέ Μανουέλ Ρόκα, που έκανε ντεμπούτο, δήλωσε μετά το παιχνίδι με τον Απόλλωνα, που έληξε ισόπαλο 0-0, ότι χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία να πάρουν μια σημαντική νίκη επί μιας μεγάλης ομάδας.

«Ο Απόλλωνας έπαιξε καλά και δεν μπορούσαμε να κάνουμε το παιχνίδι μας λόγω της κατάστασης του γηπέδου και του αντιπάλου. Στο δεύτερο ημίχρονο βγήκαμε τους χώρους, είχαμε 3-4 πολύ καλές φάσεις και ήταν ευκαιρία να κερδίσουμε μια μεγάλη ομάδα.

Είμαι μόνο τέσσερις μέρες με την ομάδα. Θέλει 2-3 βδομάδες για να μπει η ομάδα στη φιλοσοφία μου, στον τρόπο που θέλω να παίζουμε. Χρειάζεται χρόνος.

Είμαστε μια πόλη μια ομάδα κι έτσι θα συνεχίσουμε, στα δύσκολα και στα εύκολα. Όλοι αγαπάνε αυτή την ομάδα, θα την αγαπήσω κι εγώ», δήλωσε ο Ισπανός τεχνικός.