Πάφος FC: Ήττα από τον Ερμή

Ο Ερμής ήταν ο μεγάλος νικητής στον σημερινό αγώνα κόντρα στην Πάφο. Η ομάδα του Κώστα Καϊάφα με γκολ του Αρτάμπε απέδρασε από την Πάφο με το διπλό και έφτασε στους 33 βαθμούς, αφήνοντας την Πάφο στους 29 βαθμούς.

Μπορεί ο Ερμής να άρχισε καλύτερα τον αγώνα και να έφτιαξε προϋποθέσεις μπροστά στην εστία του Κόπριβτς αλλά ήταν η ομάδα της Πάφου που έφτιαξε την πρώτη καλή ευκαιρία. Στο 13ο λεπτό ο Μπεριγκό έφυγε πίσω από την άμυνα του Ερμή βγήκε φάτσα με τον Αραμπατζή ωστόσο νικητής βγήκε ο τερματοφύλακας του Ερμή ο οποίος μάζεψε την μπάλα.

Άμεση ήταν η απάντηση του Ερμή στην ευκαιρία της Πάφου. Στο 15ο λεπτό έγινε το λάθος στην άμυνα της Πάφου με τον Γκολούν με τον Εμεγκάρα να παίρνει την μπάλα και προσπάθησε να περάσει και τον τερματοφύλακα της Πάφου με αποτέλεσμα ο Κόπριβετς να πέφτει σωτήρια στα πόδια του και να μαζεύει την μπάλα.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Ερμής έχασε και την καλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου για να ανοίξει το σκορ. Μετά από λάθος και πάλι της άμυνας της Πάφου ο Μοντεϊρο κέρδισε την μπάλα, έδωσε κάθετη μπαλιά του Εμεγκάρα και από πλάγια θέση ο επιθετικός του Ερμή προσπάθησε να νικήσει τον Κόπριβετς ο οποίος πραγματοποίησε την επέμβαση του πρώτου ημιχρόνου διώχνοντας την μπάλα σε κορνερ και τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το 0-0.

Δυνατά μπήκε στο β' μέρος ο Ερμής. Η ομάδα του Καϊάφα αφού απείλησε αρχικά με Μαρτίνιουκ και Εμεγκάρα στο 48ο λεπτό και 50ο λεπτό αντίστοιχα στο 53ο λεπτό πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Μαρτίνιουκ εκτέλεσε το φαουλ και με γυριστεί κεφαλιά ο Αρτάμπε έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Κόπριβετς κάνοντας το 0-1 για την ομάδα του Ερμή.

Πάφος: Κόπριβετς, Κομπανί, Γκουλόν, Ταραβέλ, Γιάνζα (46' Γιαγκουδάκης), Μοστέφα (74' Σταύρου), Ρόγκουλιτς, Φυλακτού, Μπρουλς, Μπεριγκό (53' Ντεούλ), Σικόρσκι

Ερμής:  Αραμπατζής,Ταραλίδης, Μαρτσίνιουκ ( 79' Κωνσταντίνου), Εμεγκάρα,Τσούμου (84' Θεοδώρου), Ράντου, Αρτάμπε, Τσίνα (73' Τσίνα), Μπάουμαν, Μοντέιρο, Κυπριανού