Πάφος: Τεσσάρα-μισή παραμονή κατά του Ερμή

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΜΑΥΡΟΥ

Δεν το πήρε από εδώ και από εκεί. Η Πάφος FC μπήκε κατευθείαν στο ψητό! Με το… καλημέρα φρόντισε μέσα στο «σπίτι» της να περάσει το μήνυμα στον Ερμή ότι δεν αστειευόταν και, πρωτίστως, θα έφτανε στο «τρίποντο». Εχοντας πείσμα και αποφασιστικότητα, λοιπόν, πέτυχε δύο γκολ πριν καν συμπληρωθεί το 20λεπτο, βάζοντας γερά θεμέλια για τη νίκη. Με τους τρεις βαθμούς που πρόσθεσε εν τέλει στο ταμείο (4-1), έφτασε τους 28 με τη συμπλήρωση 27 αγωνιστικών, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα. Η χθεσινή ήταν η δεύτερη διαδοχική επιτυχία για την ομάδα του Ζέλικο Κόπιτς (προηγήθηκε η νίκη απέναντι στο Παραλίμνι), κάτι που ενισχύει την ψυχολογία και, παραλλήλως, αποτελεί εφαλτήριο ώστε να απαλλαγεί το συντομότερο από τον βραχνά της διαβάθμισης.

Ο Ερμής μέτρησε την 20ή του ήττα στο τρέχον πρωτάθλημα, παρέμεινε στους 13 βαθμούς και ασφαλώς, στην ομάδα της Αραδίππου συμβιβάστηκαν για τα καλά πλέον με την πραγματικότητα. Θα αγωνίζονται στη νέα αγωνιστική περίοδο στη Β’ Κατηγορία, οπότε στα παιχνίδια που απέμειναν, το μόνο που μπορούν να πράξουν είναι να τα παλέψουν με αξιοπρέπεια και ό,τι βγει. Κάτι που έκαναν χθες, παρεμπιπτόντως, πλην όμως η φιλοτιμία αρκετών παικτών δεν αρκούσε για να καρπωθούν το βαθμολογικό όφελος. Ο Ερμής πήγε ν’ ανοιχθεί κατά διαστήματα για να δείξει τέλος πάντων κάτι στο παιχνίδι, αλλά αδυνατούσε να δημιουργήσει εκείνα τα ρήγματα που θα έφερναν το γκολ. Ό,τι καλό πήγε να δημιουργήσει σταματούσε λίγο έξω από την περιοχή του Μολ, ο οποίος πέρασε σε αδρές γραμμές ένα από τα πιο ήσυχα απογεύματά του. Η ομάδα της Αραδίππου, πάντως, δικαιούταν πέναλτι στο 41ο λεπτό καθώς ο Κατσιατής ανατράπηκε, αλλά ο διαιτητής Νεόφυτος Νεοφύτου δίστασε να βάλει το σφυρί στο στόμα.

Η Πάφος FC μπορεί να επαναπαύτηκε μετά το πολύ καλό ξεκίνημα, ήλεγξε όμως τον ρυθμό, χάνοντας ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα από τέσσερα γκολ. Στο 12ο λεπτό, ο Ράκελς με ωραίο κατέβασμα και δυνατό βολέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ. Έξι λεπτά μετά, ο Ανγκούλο εκτός περιοχής με φαλτσαριστό σουτ νίκησε τον Φυρινίδη, γράφοντας το 2-0. Στο 54΄ έγινε το μπάσιμο από τα αριστερά του Φιλιώτη, γύρισε στον Κουλς και με πλασέ νίκησε τον Φυρινίδη. Πάφος (Ζέλικο Κόπιτς): Μολ, Ντόβπνια, Μπανγκάρτ (73′ Φόλμπρεχτ), Σιρόκ, Φιλιώτης, Κουλς, Ζίβουλιτς, Ιμπραχίμ (61′ Ράσιτς), Ανγούλο (80′ Πολίτσι), Ράκελς, Νέμετς.

Ερμής (Δημήτρης Δασκαλάκης): Φυρινίδης, Ψάλτης, Πηλέας, Μπανούσης, Λαγός, Κατσιατής (64′ Πούνας), Φυλακτού, Κουατσίκα, Μαύρου (69′ Λύτρας), Ντίτακ (75′ Μαντοβάνης), Ντε Μέλο.

Ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα, αλλά και την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών του έμεινε ο Ζέλικο Κόπιτς. Ο προπονητής της Πάφος FC τόνισε χαρακτηριστικά: «Πιστεύω ότι κάναμε καλό παιχνίδι μετά από τη νίκη στο Παραλίμνι. Προετοιμάσαμε τα παιδιά για να παίξουν με υψηλή ένταση από την αρχή ώστε να δείξουν το πάθος που έπρεπε για να φτάσουμε στους τρεις βαθμούς. Είχαμε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Τον χάσαμε μόνο στα τελευταία στάδια των δύο ημιχρόνων και εκεί παρουσιάστηκαν κάποιοι κίνδυνοι. Δεν μπορώ να μην είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα, αλλά και από την απόδοσή μας στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού».

Ο Δημήτρης Δασκαλάκης, που είχε την ευθύνη του κοουτσαρίσματος στον πάγκο του Ερμή, είπε μετά το τέλος του ματς: «Συγχαρητήρια στον αντίπαλο για τη νίκη του. Είναι μια ομάδα σε ανώτερο επίπεδο από εμάς. Θα προσπαθήσουμε στη συνέχεια να δίνουμε ό,τι μπορούμε για την ιστορία του Ερμή. Δεν μας βγήκε το παιχνίδι από την αρχή και ίσως αν δινόταν το πέναλτι, να μπορούσαμε να μπούμε σε αυτό. Τουλάχιστον κερδίσαμε τρία παιδιά και αυτός είναι ο στόχος μας μέχρι το φινάλε, δηλαδή να δούμε παίκτες από τη δεύτερη ομάδα».