Πάφος: Ματσάρα και νίκη με Δόξα

Σε μια ματσάρα, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, με δύο χαμένα πέναλτι, τέσσερα δοκάρια και πολλές χαμένες ευκαιρίες, η Πάφος FC επικράτησε με 2-1 της Δόξας στο «Στέλιος Κυριακίδης» για τη δέκατη αγωνιστική της Β’ φάσης του πρωταθλήματος.

Ήταν η 15η νίκη για την παφιακή ομάδα που ανέβηκε 54 βαθμούς, παρέμεινε στην κορυφή του Β’ γκρουπ και διατήρησε τη διαφορά από τον δεύτερο ΑΠΟΕΛ στο +4. Σκόρερ για τους γηπεδούχους οι Βα (16’) και Τόρες (56’). Από ένα πέναλτι έχασαν Βαλακάρι (67’) και Μπεριγκό(77’).

Δεύτερη σερί ήττα για τη Δόξα, η οποία τα έχει με την τύχη της για τα τρία δοκάρια. Λουίς Κάρλος (74’), Κίκας (88’) και Ολιβέιρα (89’), είδαν τις προσπάθειες να μην αποφέρουν καρπούς. Η προσφυγική ομάδα έμεινε στους 42 βαθμούς και την ένατη θέση. Προσωρινά στα ίσα έφερε το ματς ο Κίκας στο 26’.

Σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, Πάφος FC και Δόξα δημιούργησαν ελάχιστα, κατάφεραν ωστόσο να σκοράρουν από ένα γκολ. Αρχικά στο 16’ ο Βα άνοιξε το σκορ για λογαριασμό της παφιακής ομάδας με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι, μετά από γύρισμα του Καμπράλ. Δέκα μόλις λεπτά αργότερα (26’) η προσφυγική ομάδα απάντησε, φέρνοντας το ματς στα ίσα με γκολ του Κίκας. Ο Ρούντκο απομάκρυνε λανθασμένα με τον Αντωνίου να γίνεται κάτοχος της μπάλας, ωστόσο να μην μπορεί να την ελέγξει, δίνοντας την ευκαιρία στον Ασαμόα να κλέψει και να γυρίσει στον Κίκας. Ο Πορτογάλος σε κενή εστία είχε εύκολο έργο και πλάσαρε εύστοχα. Ο Σωτηρίου έλεγξε στο VAR το ενδεχόμενο να υπήρξε φάουλ στο κλέψιμο του Ασαμόα, όμως δεν άλλαξε τελικά την απόφαση του.

Το δεύτερο ημίχρονο τα είχε όλα. Χαμένα πέναλτι (2), δοκάρια (4), γκολ (1) και πολλές χαμένες ευκαιρίες. Στο 56’ ο Τόρες με κοντινή προβολή στο πίσω δοκάρι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Δέκα λεπτά μετά (66’) ο Σισκόφσκι είπε «όχι» στην εκτέλεση πέναλτι του Βαλακάρι, ενώ στο 68’ ο Φινλανδός έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με σουτ από το ύψος της περιοχής. Τα δικά της δοκάρια είχε στο 74’, 88’ και 89’ η Δόξα με τους Λουίς Κάρλος, Κίκας και Ολιβέιρα αντίστοιχα. Στο 76’ η παφιακή ομάδα έχασε και δεύτερο πέναλτι, με τον Μπεριγκό αυτή τη φορά και τον Σκοπιανό τερματοφύλακα να πέφτει ξανά σωστά, αυτή τη φορά στην άλλη γωνία και να μπλοκάρει.

Πάφος FC (Στιβ Κωνσταντινίδης): Ρούντκο, Αουρέλιο, Σάιθ, Αντωνίου (46′ Τόρες), Βαλεριάνος, Βα, Φουρ, Πάνιτς, Καμπράλ (75′ Μέρφι), Βαλακάρι, Μπεριγκό (82′ Ράκελς).

Δόξα (Μαρίνος Σατσιάς): Σισκόφσκι, Μουκτάρης, Γκολομπάρτ (83′ Γκλίσιτς), Χριστοφή (69′ Άδωνη), Εγγλέζου, Μπιλάλ (60′ Ολιβέιρα), Ασαμόα, Τραϊτσέφσκι, Λουίς Κάρλος (83′ Φασουλιώτης), Μπόλιεβιτς (69′ Γκίλσον), Κίκας.

Ερωτηθείς για το μέλλον του στην ομάδα, μετά τη νίκη επί της Δόξας, ο προπονητής της Πάφος FC Στιβ Κωνσταντινίδης, τόνισε ξανά πως αυτές οι ερωτήσεις δεν είναι για τον ίδιο. Όπως είπε αυτός δεν ελέγχει ούτε τι λέει ούτε τι κάνει η ομάδα.

Τέσσερις τελικοί τόνισε πως απομένουν για τη Δόξα, μετά την ήττα από την παφιακή ομάδα, ο προπονητής της ομάδας Μαρίνος Σατσιάς, στα οποία όπως τόνισε θα κάνουν τα πάντα για να πάρουν νίκες.

Όσα δήλωσε ο Στιβ Κωνσταντινίδης:

Αρχικά είπε: «Προσπαθώ να κρατήσω την αναπνοη μου. Δεν ξέρω αν έχω ξαναβρεθεί σε παιχνίδι που είχαμε ένα δοκάρι, τρία πέναλτι και 15 ευκαιρίες. Μπορέσαμε Μπορούσαμε να κερδίσουμε με περισσότερα γκολ. Δώσαν τα πάντα οι παίκτες μου. Ήμασταν η καλύτερη ομάδα. Και η Δόξα είχε κάποιες στιγμές όμως πριν να σκοράρουν δεν είχαν κάποιο σουτ προς την εστία. Εμείς τους δώσαμε το γκολ. Δεν πρέπει να το κανουμε αυτό. Δώσαμε την ευκαιρία στον αντίπαλο να επανέλθει και στο δεύτερο μέρος. Νομίζω τα χάιλαιτς του αγώνα θα διαρκέσουν για μισή ώρα».

Για τα 17 χρόνια που γιορτάζει ο σύνδεσμος των οργανωμένων: «Θα ήθελα να δω το Παφιακό γεμάτο Παφίτες. Ο αγώνας δεν είναι ίδιος χωρίς αυτούς. Ακούω τον εαυτό μου και αυτό δεν είναι πολύ καλό».

Για το μέλλον του: «Αυτές οι ερωτήσεις δεν είναι για μένα. Δεν τι λέει και τι κάνει η ομάδα. Εκτιμώ την ευκαιρία που η Πάφος μου έχει δώσει. Είναι η μπάλα στα δικά τους πόδια ή σε κάποιον άλλο».