Πάφος: Έχασε από την ΑΕΛ με... VAR α-λα κυπριακά!

ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΓΑΒΡΙΗΛ

Η ΑΕΛ συνεχίζει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, καθώς κέρδισε και την Πάφος FC (2-0) εκτός έδρας με γκολ των Χουράδο και Αβραάμ στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γαλαζοκίτρινοι καταγράφουν επιδόσεις πρωταθλητισμού, καθώς η τελευταία φορά που έκαναν τέσσερις συνεχόμενες νίκες στην αρχή της σεζόν ήταν το 2011-12, οπότε κατέκτησαν στο τέλος το πρωτάθλημα.

Μάλιστα, το εντυπωσιακό είναι πως και εκείνη την περίοδο υπό τις οδηγίες του Πάμπου Χριστοδούλου, ο συντελεστής τερμάτων ήταν 6-0, όπως και φέτος.

Ο Πρόσεκ «κατέβασε τα ρολά» και κράτησε το μηδέν στην εστία του για 4ο συνεχόμενο παιχνίδι. Δοκάρι είχε η Πάφος στο 50’ με τον Πολίτσι. Αήττητη η ΑΕΛ, μόνη στην κορυφή με 12 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Πέρσλι παράμεινε στον ένα βαθμό και στην προτελευταία θέση.

Μουδιασμένη ήταν η αρχή του αγώνα της Πάφου με την ΑΕΛ. Οι δύο ομάδες κυκλοφορούσαν την μπάλα, η Πάφος είχε την κατοχή, χωρίς όμως να καταφέρει να γίνει απειλητική στην εστία του Πρόσεκ. Η φάση του πρώτου ημιχρόνου έγινε στο 8’ όταν ο διαιτητής της αναμέτρησης Αβραάμ Τσούκκας αγνόησε την υπόδειξη του α΄ βοηθού, Πέτρου Πέτρου για οφσάιντ στον Ράσιτς, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ μετά από κεφαλιά του Μπεργικό και αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα των γαλαζοκίτρινων σκόραρε.

Η απόφαση του Αβράαμ Τσούκκα να μην ασπαστεί την υπόδειξη του επόπτη προκάλεσε θύελλα διαμαρτυριών από τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να αναιρεί την αρχική του απόφαση και να ακυρώνει το τέρμα αφού πρώτα συνομίλησε τόσο με τον βοηθό, όσο και τον τέταρτο διαιτητή.

Στην συνέχεια του, τα δεδομένα δεν άλλαξαν, η ΑΕΛ ήταν καλύτερη πίεσε την Παφιακή ομάδα αλλά δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Μολ.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για την ΑΕΛ, αφού μόλις στην πρώτη της φάση κατάφερε να σκοράρει. Ο Χουράδο εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα της Πάφου έπειτα από κόρνερ, έκανε το κοντρόλ στο δεύτερο δοκάρι και «κεραυνοβόλησε» την εστία του Μολ (1-0). Η ομάδα του Κέρκεζ οπισθοχώρησε και έδωσε γήπεδο στην Παφιακή ομάδα, η οποία το εκμεταλλεύτηκε, δημιούργησε φάσεις χωρίς όμως να πετύχει το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης.

Η Πάφος δημιούργησε 4-5 κλασσικές ευκαιρίες δεν κατάφερε να σκοράρει και οι γαλαζοκίτρινοι τους τιμώρησαν στην αντεπίθεση. Ο Αντρέας Αβραάμ σκόραρε στο 88’ κόντρα στην ροή του παιχνιδιού και  «κλείδωσε» τη νίκη για τη ομάδα του Κέρκεζ. Στην συνέχεια δεν άλλαξαν τα δεδομένα και η ομάδα της Λεμεσού έφυγε με τους τρεις βαθμούς από το «Στέλιος Κυριακίδης».

Πάφος FC (Πρέσλι): Μολ, Καρώ, Χολτ, Σιρόκ, Μπάνγκαρτ, Λοράν, Φόλμπρεχτ (76′ Νέμετς), Πολίτσι (62′ Ανγκούλο), Κουλς, Ράσιτς, Μπεριγκό (70′ Λουλίνια).

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Πρόσεκ, Ν. Τεϊσέϊρα, Λαφράνς, Α. Τεϊσέιρα, Αβραάμε, Μπενίτεθ (86′ Ζούνιορ), Γκαθτανάγια, Ζντραφκόφσκι, Τόρες, Ντα Σίλβα (63′ Λ. Σίλβα), Χουράδο (55′ Μακρής).

Απίστευτο, αλλά αληθινό. Η φάση που στιγμάτισε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της Πάφου FC με την ΑΕΛ στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta ήταν του ακυρωθέν γκολ της γηπεδούχου ομάδας στο 8’ της αναμέτρησης.

Στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης ο διαιτητής της αναμέτρησης, Αβραάμ Τσούκκας, παράβλεψε την υπόδειξη του πρώτου βοηθού διαιτητή, Πέτρου Πέτρου, ο οποίος σήκωσε το σημαιάκι για αντικανονική θέση οφσάιντ του Ράσιτς σε επίθεση της γηπεδούχου ομάδας.

Ο ποδοσφαιριστής της Πάφου πέρασε και τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ, Πρόσεκ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και ακολούθησε θύελλα διαμαρτυριών από τους ποδοσφαιριστές των γαλαζοκιτρίνων. Ο Αβραάμ Τσούκκας αφού συνομίλησε με τον βοηθό διαιτητή, τον τέταρτο (Κυριάκο Χριστοδούλου), αλλά και τον κινηματογραφιστή της Cytavision (ώστε να ενημερωθεί για το τηλεοπτικό ριπλέι και τα λεγόμενα του σχολιαστή του αγώνα) αναίρεσε την απόφαση του και ακύρωσε το τέρμα.