Pafos Net

Πάφος: Έχασε στο τέλος από τον Ερμή. Τί δήλωσε ο Ρόκα

title image

TOY ΠΑΝΟΥ ΛΑΡΚΟΥ

Νίκη μετά από δυόμιση μήνες πανηγύρισε ο Ερμής, ο οποίος επιβλήθηκε της Πάφος FC με 2-1 στο «Αμμόχωστος» και έφθασε στους 11 βαθμούς, ξεκολλώντας από την 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Καταλυτικό ρόλο στην αναμέτρηση έπαιξε η αποβολή του Αλαμπί με απευθείας κόκκινη στο 80', κάτι που φάνηκε πως επηρέασε την παφίτικη ομάδα. Μεγάλοι πρωταγωνιστές, όπως και στο ματς με τη Δόξα, ήταν οι Κεϊτά και Μαγιέλε οι οποίοι ήταν οι σκόρερ της ομάδας της Αραδίππου.

Οι «φτεροπόδαροι» μπήκαν πιο αποφασιστικά στο γήπεδο και έδειξαν εξ αρχής ότι ήθελαν την νίκη πάρα πολύ. Μπορεί να μην καταγράφηκαν πολλές φάσεις, όμως το γρήγορο γκολ του Κεϊτά στο 14' αποδείχθηκε καθοριστικό. Ο επιθετικός του Ερμή βρίσκεται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση, σκόραρε και πάλι και βοήθησε στο μέγιστο βαθμό. Η Πάφος FC, αν και προσπάθησε να αντιδράσει δεν τα κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Ρόκα άρχισαν δυναμικά και κυνήγησαν την ισοφάριση. Ο Ερμής πέτυχε γκολ στο 47' το οποίο ορθώς ακυρώθηκε, όμως, η συνέχεια ανήκε στην Πάφος FC. Είχε υπέρ της την κατοχή, έφτιαξε φάσεις και έφερε το ματς στα ίσα με τον Γκελασβίλι στο 50'.

Οι φιλοξενούμενοι μέχρι το 70' ήταν καλύτεροι, αλλά στη συνέχεια ο Ερμής έδειξε ότι ήθελε πολύ περισσότερο το ματς. Στο 80' ήλθε η σωστή αποβολή του Αλαμπί με απευθείας κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα στον Γουίκς και τα δεδομένα άλλαξαν. Ο Ερμής στα τελευταία στάδια άσκησε μεγάλη και η προσπάθεια των «φτεροπόδαρων» καρποφόρησε στο 88' με τον Μαγιέλε να σκοράρει μετά από γύρισμα του Γουίκς και φάση διαρκείας στην περιοχή.

Η νίκη στο φινάλε πανηγυρίστηκε έξαλα απ' όλους στο σύλλογο της Αραδίπου, με τον Ερμή να ανεβαίνει στην 9η θέση της βαθμολογίας και να κάνει ένα σημαντικό άλμα. Η Πάφος FC μπορούσε να κερδίσει βάσει της απόδοσής της στο δεύτερο ημίχρονο, όμως στο τέλος μίλησε η ψυχή, η δίψα και η θέληση των ποδοσφαιριστών του Νίκου Παναγιώτου που έδωσαν τα πάντα για το τρίποντο.

Ερμής (Νίκος Παναγιώτου): Παναγόπουλος, Μουλαζίμης (71' Λατόρε), Γκονσάλεθ, Ντε Πίνα, Μισιντζιάν, Γενγκά (61' Γουίκς), Ν'Ντονγκ, Χριστοφή, Γιαγκουδάκης (64' Βασιλόγιαννης), Μαγιέλε, Κεϊτά.

Πάφος FC (Χοσέ Εμανουέλ Ρόκα): Κβασκβάντζε, Μακρής, Αλαμπί, Γκριγκαλάβα, Γκόμες, Νταμαού, Γκριγκέτς, Ιωάννου, Μουτίνιο (76' Γκριγκαλασβίλι), Γκελασβίλι (78' Αγιβί), Μάατσι (68' Οκόγιε).

Ευχαριστημένος από τους ποδοσφαιριστές του παρά την ήττα από τον Ερμή παρουσιάστηκε ο τεχνικός της Πάφος FC, Χοσέ Εμανουέλ Ρόκα.

«Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Έδωσαν τα πάντα κόντρα σε ένα σκληρό αντίπαλο. Προσπαθήσαμε να δημιουργήσουμε ευκαιρίες, όμως δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι, όμως μια φάση άλλαξε το παιχνίδι. Η κόκκινη κάρτα μας άλλαξε όλο το πλάνο, αφού ήμασταν το αφεντικό εκείνο το διάστημα», είπε ο Ισπανός τεχνικός.