Πάφος: Απογοήτευση από την ήττα στο Αμμόχωστος. Δείχνει να μην μπορεί το παραπάνω

ΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΥΡΙΑΚΟΥ

Από την μάχη του υποβιβασμού λίγες εβδομάδες πριν, η Νέα Σαλαμίνα έβαλε πλώρη για διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη εξάδα. Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στην τέταρτη συνεχόμενη τους νίκη, αφού επικράτησαν της Πάφος FC με σκορ 2-0. Ανέβηκαν έτσι στους 24 βαθμούς, όσους έχουν η παφιακή ομάδα και ο Ολυμπιακός, και πλησίασαν στο -1 από την έκτη Δόξα που έχει 25.

Η Πάφος FC, μετά την εμφατική νίκη της κόντρα στον Ολυμπιακό την προηγούμενη αγωνιστική, επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα και έμεινε στους 24 βαθμούς. Ήταν η 5η φετινή εκτός έδρας ήττα για την ομάδα του Μιχαϊλένκο.

Το ματς

Η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει και να απειλήσει την εστία του Βεσελόφσκι. Αντίθετα, η Νέα Σαλαμίνα ήταν αυτή που έφτασε πρώτη στο γκολ με τον Οσέι στο 25’ και ενώ είχε προειδοποιήσει ένα λεπτό νωρίτερα. Πέντε λεπτά μετά στο 30’, ο Καμισόκο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με κεφαλιά. Η παφιακή ομάδα  ήταν φανερά επηρεασμένη από την έξοδο του Πάντσεον από το γήπεδο στο 16’.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πάφος FC ανέβηκε, προσπάθησε να γίνει πιο επιθετική χωρίς όμως να το καταφέρνει, πέραν ελάχιστων περιπτώσεων. Η Νέα Σαλαμίνα έκανε σωστή διαχείριση του σκορ, αμύνθηκε εξαιρετικά και δεν άφησε περιθώρια στους ποδοσφαιριστές του Μιχαϊλένκο να βρουν το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Δαμιανού):  Βεσελόφσκι, Σεργίου, Νικολάου (82′ Σανκό), Τσουκαλάς (90+1′ Ανδρέου), Χριστοφόρου, Καμισόκο, Οσέι, Κονφέ, Ντανίλο, Ντουβεντρού (85′ Βαρέλα), Μουστιβάρ.

Πάφος FC (Ντμίτρι Μιχαϊλένκο): Ρούτκο, Αουρέλιο, Αραγιούρι, Λελιούκιν (86′ Ανγκούλο), Αντωνίου (71′ Ακάλε), Πάνιτς, Βαλακάρι, Πάντσεον (16′ Ράκελς – 46′ Kαμπράλ), Μπεριγκό, Φουρ, Τόρες (71′ Μέρφι).

Περιέργο χαρακτήρισε το παιχνίδι ο Ντμίτρο Μιχαϊλένκο, ο οποίος έκανε λόγο για απογοητευτικό αποτέλεσμα για την ομάδα του, που επηρεάστηκε από τον τραυματισμό του Πάντσεον:

«Είναι απογοητευτικό αποτέλεσμα για εμάς. Ήταν ένα περίεργο παιχνίδι. Τα 20 πρώτα λεπτά ήταν πολύ καλά. Μετά τον τραυματισμό του Πάντσεον χάσαμε τον έλεγχο και ήρθαν τα δύο γκολ. Στο δεύτερο μέρος αλλάξαμε σύστημα γίναμε πιο απειλητικοί αλλά ήρθαν πάλι κάποιοι τραυματισμοί και τελειώσαμε το παιχνίδι με 10 παίκτες. Κάναμε κάποια σουτ, είχαμε την μπάλα, αλλά δεν ήμασταν καθόλου καλοί μέσα στην περιοχή. Ο αντίπαλος είχε πολλούς επικίνδυνους παίκτες και ήταν επικίνδυνοι στην περιοχή μας. Έχουμε τραυματίες αρκετούς. Ελπίζω να επιστρέψει ο Κβίντα και σίγουρα θα παλέψουμε ως το τέλος για να μπούμε στην εξάδα.».