Θρίαμβος για την Πάφο, φουλάρει για εξάδα ξαφνικά

ΤΗΣ ΑΓΑΘΗΣ ΚΛΩΝΑΡΗ

«Φωνάζει» δικαίως ο Απόλλωνας, πήρε το τρίποντο η Πάφος. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής καθώς ο αγώνας του Δεκεμβρίου διεκόπη λόγω έλλειψης φωτισμού, με την παφιακή ομάδα να παίρνει τη νίκη με 3-2 επί των κυανόλευκων της Λεμεσού.

Η ομάδα του Αυγουστή μπήκε δύο φορές μπροστά στο σκορ (1-0, 2-1), όμως οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα. Ωστόσο, ο Απόλλωνας δικαίως φωνάζει για το τρίτο γκολ της Πάφου το οποίο δεν έπρεπε να μετρήσει αφού ο Αντωνίου χρησημοποίησε καθαρά το χέρι του, ενώ οι κυανόλευκοι δικαιούνταν πέναλτι στο 88’ μετά από ανατροπή του Πέδρο από τον Λελιούχιν.

Απευθείας κόκκινη στον Γιαννιώτα για σπρώξιμο στον διαιτητή και διαμαρτυρίες όταν δεν δόθηκε το πέναλτι, με αποτέλεσμα ο Ελλαδίτης να χάνει το ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ, ενώ κίτρινη δέχθηκε και ο Αυγουστή για διαμαρτυρίες. Τρίτη συνεχόμενη ήττα για τον Απόλλωνα καθώς προηγήθηκαν οι απώλειες από τα παιχνίδια με ΑΕΛ και ΕΝΠ, ενώ η Πάφος επέστρεψε και δείχνει έτοιμη για παραμονή στην κατηγορία.

Βροχή τα γκολ στο πρώτο μέρος καθώς αφού πέρασε το πρώτο 15λεπτο χωρίς να σημειωθεί κάποια αξιόλογης φάση, οι δύο ομάδες πήραν… μπρος. Στο 17’ ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ μετά από εύστοχο πλασέ του Παπουλή, ενώ η Πάφος ισοζύγισε και ανέκτησε την κατοχή φέρνοντας το ματς στα ίσα στο 30’. Ο Καμπράλ έδωσε εξαιρετικά στον Βα και ο τελευταίος με πλασέ από κοντινή απόσταση ανενόχλητος έκανε το 1-1.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Λελιούχιν βρέθηκε απέναντι από τον Μολ όπως έστειλε τη μπάλα μόλις έξω, ενώ η ομάδα της Λεμεσού στο 45’+1 με τον Πίττα πήρε ξανά κεφάλι. Ο νεαρός επιθετικός των κυανόλευκων εκμεταλλεύτηκε το λάθος διώξιμο των γηπεδούχων και με γυριστό πλασέ νίκησε τον Πέτρου. Οι γηπεδούχοι όμως είχαν τον… τελευταίο λόγο. Στο 45’+2 ο Βα με τη σειρά του αξιοποίησε την ολιγωρία στην άμυνα του Απόλλωνα, έδωσε στον Καμπράλ ο οποίος με δυνατό πλασέ από το ύψος του πέναλτι διαμόρφωσε το 2-2 του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Απόλλωνας είχε τον έλεγχο και την κατοχή ωστόσο η Πάφος ήταν επικίνδυνη, κυρίως στις αντεπιθέσεις. Οι κυανόλευκοι δημιουργούσαν προϋποθέσεις, όμως οι «γαλάζιοι» στο 74’ μπήκαν μπροστά στο σκορ και έκαναν την ολική ανατροπή. Ο Αντωνίου υποδέχθηκε τη μπάλα μετά από εκτέλεση φάουλ και με πλασέ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (3-2). Ωστόσο, σύμφωνα και με τις επαναληπτικές προβολές, το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει αφού ο παίκτης των γηπεδούχων χρησιμοποίησε καθαρά το χέρι του. Έξι λεπτά αργότερα, ακυρώθηκε γκολ του Πίττα καθώς ο διαιτητής, Γιώργος Νικολάου, έδωσε φάουλ για σπρώξιμο. Στην ίδια φάση, δέχθηκε και κίτρινη κάρτα ο Αυγουστή για διαμαρτυρίες.

Στο 88’ η ομάδα της Λεμεσού ζήτησε πέναλτι σε φάουλ του Λελιούχιν στον Πέδρο με τον ρέφερι να μην δείχνει την άσπρη βούλα. Σύμφωνα και πάλι με τις επαναληπτικές προβολές υπήρξε καθαρή παράβαση και έπρεπε να καταλογιστεί το πέναλτι υπέρ των φιλοξενουμένων. Στην ίδια φάση, ο Γιαννιώτας αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρίες και σπρώξιμο, και έτσι χάνει το ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ (15/2). Στο 90’+3 ο Απόλλωνας έχασε τεράστια ευκαιρία όταν ο Πανός έδιωξε στη γραμμή τη κεφαλιά του Γιούστε και διατήρησε το τρίποντο για την ομάδα του.

Πάφος (Κάμερον Τόσακ): Πέτρου, Αντωνίου, Γουίλιαμς (2′ Λαφράνς), Σιρόκ, Μπεσάρα, Πανός, Φιλιώτης, Αραγιούρι, Βα, Πάντσεον (2′ Λελιούκιν), Καμπράλ.

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Μολ, Πέδρο, Σάλαϊ, Σελίμοβιτς, Αντωνιάδης, Σατσέτι, Αγκίρε, Παπουλής, Πίττας, Σαρδινέρο, Γιαννιώτας.