Πάφος: Αντίο στο Στέλιος Κυριακίδης με τριάρα επί του Ολυμπιακού

Τη δέκατη νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Πάφος FC. Επιβλήθηκε εντός έδρας του Ολυμπιακού (3-2), με τον Βάλντο να πετυχαίνει τα δύο από τα τρία τέρματα της ομάδας του και έτσι αποτέλεσε το πρόσωπο του αγώνα. Ο Ολυμπιακός που είπε «αντίο» στην Α’ Κατηγορία, παρά το γεγονός ότι ισοφάρισε δύο φορές, δεν κατάφερε να αντλήσει το βαθμολογικό όφελος και έμεινε έτσι κολλημένος στους 23 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασιστικά στον αγώνα και κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα. Χωρίς να κάνουν κάτι το φοβερό τρομερό, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στην πρώτη πολύ καλή φάση που δημιούργησαν ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 20ό λεπτό ο Γκάμποβς έβγαλε τη σέντρα και ο Βάλντο με κεφαλιά νίκησε τον Κωνσταντίνου. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, το ματς δεν προσέφερε συγκινήσεις, ούτε απείλησαν σοβαρά οι δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός  πήγε να αντιδράσει, έχασε μια ευκαιρία με τον Πολίτσι, αλλά από εκεί και πέρα τίποτα το ιδιαίτερο.

Στο δεύτερο μέρος έγινε πιο ανοικτό παιχνίδι και τα γκολ έπεφταν βροχή. Ο Πολίτσι στο 50ό λεπτό εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα της Πάφος FC και με πλασέ ισοφάρισε (1-1). Οι γηπεδούχοι δεν τα έβαλαν κάτω και με εκτέλεση πέναλτι του Μπεριγκό πήραν εκ νέου προβάδισμα στο 61΄. Άμεση η απάντηση του Ολυμπιακού. Ο Αυλωνίτης, οκτώ λεπτά μετά, με κεφαλιά έγραψε το 2-2 για να έλθει ο Βάλντο στο 75΄ να δώσει για τρίτη φορά κεφάλι στο σκορ για την Πάφος FC.

Η Πάφος FC ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις στο Μακάρειο Στάδιο με αντίπαλο τη Δόξα και ο Ολυμπιακός θα αγωνισθεί εντός έδρας απέναντι στον Ερμή.

Πάφος FC (Στίβεν Πρέσλι): Αγκούν, Κομπανί, Χόριτς, Ζαχαρίου (71′ Χριστοδούλου), Ντεούλ (78′ Σικόρσκι), Γκάμποβς (82′ Δημοσθένους), Φυλακτού, Βάλντο, Γιάνζα, Μπεριγκό, Ντόβπνια.

Ολυμπιακός (Κυριάκος Πολυκάρπου): Κωνσταντίνου, Πουγιούκκας, Πεχλιβάνης, Τόρες, Σεραφείμ, Αυλωνίτης (84′ Μιγκελίτο), Παντελή (82′ Γερολέμου), Σαμάρας (61′ Ανδρέου), Αντωνίου, Σωτηρίου, Πολίτσι.