Όνειρο ήταν και πάει: Τεσσάρα η Πάφος από τον Απόλλωνα στον πρώτο ημιτελικό

Με το ενάμιση πόδι στον τελικό του Κυπέλλου βρίσκεται ο Απόλλων μετά το αποτέλεσμα που απέσπασε στην έδρα του σε βάρος της Πάφος FC, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τα ημιτελικά της διοργάνωσης. Οι κυανόλευκοι της Λεμεσού επικράτησαν των γαλάζιων της Πάφου (4-0) και έχουν το πάνω χέρι για την υπόθεση πρόκριση. Θεωρείται πολύ δύσκολο να ανατραπεί ένα τέτοιο σκορ στον επαναληπτικό αγώνα στο «Στέλιος Κυριακίδης». Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα στο Τσίρειο ήταν ο Αντρέ Σκέμπρι, ο οποίος «υπέγραψε» τη νίκη της ομάδας του με δύο προσωπικά του γκολ στο ημίχρονο, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσαν στο τελευταίο 10λεπτο οι Σαρδινέρο και Μάρκοβιτς, οι οποίοι σημείωσαν από ένα γκολ.

Οι γηπεδούχοι φρόντισαν να δείξουν από την αρχή τις προθέσεις τους και πριν σκοράρουν  προειδοποίησαν τουλάχιστον τέσσερις φορές με τους Σαρδινέρο (6’), Ζελάγια (15’, 23’) και Πέδρο (27’), όμως η καλύτερη στιγμή μέχρι τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα άνηκε στην Πάφος FC με το τετ α τετ του Μπεριγκόντ (30’). Ακολούθως ανέλαβε δράση ο Μαλτέζος φορ του Απόλλωνα και με δύο γκολ έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του. Σημείωσε το πρώτο γκολ με ωραίο πλασέ (35’) και το δεύτερο γκολ με καρφωτή κεφαλιά (45’+2’). Η Πάφος FC θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει στο 44ο λεπτό όταν το σκορ ήταν στο 1-0, με το πλασέ του Μπεριγκόντ. Αξίζει ν’ αναφέρουμε ότι στο πρώτο 20λεπτο ο Απόλλων ζήτησε τρία πέναλτι, όμως ο Κώστας Ψευδιώτης είχε αντίθεση άποψη.

Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς δημιουργήθηκαν αρκετές φάσεις από πλευράς Πάφος FC. Η φιλοξενούμενη ομάδα μπήκε πιο αποφασιστικά και έψαξε ένα γκολ για να μειώσει και να ξαναμπεί στο κόλπο διεκδίκησης ενός καλού αποτελέσματος, όμως ο Βάλε και κυρίως η αστοχία των Ντεούλ (55’, 61’, 70’) και Μπεριγκόντ (74’, 76’) δεν της επέτρεψαν να σκοράρει. Και έτσι στο τελευταίο 10λεπτο το πλήρωσε ακριβά, όταν ο Σαρδινέρο (81’) με πλασέ νίκησε για τρίτη φορά στο ματς τον Κόπριβετς , ενώ ο Μάρκοβιτς στις καθυστερήσεις (90+3′) «κλείδωσε» μια μεγάλη νίκη για τον Απόλλωνα, που εκτός συγκλονιστικού απροόπτου τον στέλνει στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου.

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Βάλε, Ζάντερ, Ρομπέρζ, Άλεφ, Γιούστε, Σαρδινέρο, Σατσέτι, Ζοάο Πέδρο, Μαρτίνες (60′ Μάρκοβιτς), Σελάγια (77′ Μάγκλιτσα), Σκέμπρι (68′ Γιάκολις).

Πάφος FC (Στίβεν Πρέσλι): Κόπριβετς, Πογιέτ, Ντόβπνια (77′ Αντωνίου), Γκουλόν, Ταραβέλ, Μπρουλς (46′ Ντεούλ), Γκαμπόφς, Φυλακτού, Γιάνζα, Μπεριγκόντ, Μοστεφά.