Πήρε βαθμό από την Ομόνοια πάλι η Πάφος

Η Πάφος FC απέδρασε από το ΓΣΠ με βαθμό απέναντι στην Ομόνοια, αν και πέτυχε και τα δύο γκολ στο αποψινό 1-1. Προηγήθηκε με το Σεμέδο στο 16’ και ισοφαρίστηκε αυτογκόλ του Μιχαήλ στο 55’. Έτσι, οι γαλάζιοι επανέλαβαν τη συνήθειά τους να παίρνουν βαθμούς απέναντι στους πράσινους.

Η Πάφος FC μπήκε πολύ διαβασμένη στο γήπεδο, πίεζε με ασφυκτικό πρέσινγκ μη επιτρέποντας στην Ομόνοια να αναπτύσσεται σωστά. Κέρδιζε κατά κανόνα τις μάχες στο κέντρο και με τις αντεπιθέσεις της ήταν πιο επικίνδυνη από την αντίπαλό της.

Στο 14’ ήρθε η προειδοποίηση από τον Ζάιρο με κοντινό σουτ που εξουδετέρωσε ο Φαμπιάνο, όμως δύο λεπτά αργότερα πραγματοποιήθηκε η… απειλή. Ο Σεμέδο αξιοποίησε τη σέντρα του Βαλακάρι και με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ για τους γαλάζιους. Το σκηνικό ήταν περίπου αυτό έως και το τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Μάλιστα, ο Ζάιρο είδε για δεύτερη φορά τον κίπερ του λέει «όχι».

Οι πράσινοι άγγιξαν την ισοφάριση μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 20’, όταν η κεφαλιά του Λέτσγιακς παραλίγο να βρει στόχο. Ωστόσο, η μεγάλη αντίδραση του «τριφυλλιού» ήρθε από το 35 και μετά όταν άρχισε η πολιορκία της περιοχής του Ρούντκο, δίχως όμως ουσιαστικό αντίκρισμα έως την ανάπαυλα. Κυριότερη στιγμή μία κόντρα στον Κβίντα, που παραλίγο να καταλήξει στα δίχτυα του Ρούντκο στο 45ο λεπτό.

Η Πάφος μπήκε πιο δυνατά με την επανέναρξη του ματς και απείλησε δύο φορές (Σεμέδο 49’ Ζάιρο 53’), αλλά η Ομόνοια ήταν αυτή που σκόραρε με τη βοήθεια του Μιχαήλ στο 55’. Ο Κύπριος αμυντικός προσπάθησε να διώξει μετά από σέντρα του Λέτσγιακς, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Παναγιώτου, Γιούστε, Λέτσγιακς, Λοΐζου, Σέχου, Μπασιρού, Ζαχαρίου (Τζιωνής 73′), Ατιέμγουεν (46′ Κακουλλής), Τσέποβιτς (79′ Παπουλής).

Πάφος FC (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούντκο, Αουρέλιο, Κβίντα, Μπάριτς, Μιχαήλ, Πάνιτς, Πάντσεον (85′ Ντράγκομιρ), Βαλακάρι, Ζάιρο (90’+1 Μπαμπαγιάν), Σεμέδο, Κοβάσεβιτς (61′ Φουρ).

Ο Μίλανιτς μίλησε μετά το τέλος του αγώνα Ομόνοια-Πάφος που έγινε στο ΓΣΠ για την 4η αγωνιστική.

Όλα όσα είπε ο προπονητής των φιλοξενούμενων:

«Κάναμε ένα σχεδόν τέλειο ματς. Ήταν ο τρόπος που παίζεις απέναντι στους πρωταθλητές. Είμαι ευχαριστημένος, ένιωθα ότι θα μπορούσαμε να σκοράρουμε και 2ο γκολ αφού ήμασταν καλοί στις αντεπιθέσεις. Δεχθήκαμε σε κάποια σημεία πίεση. Αυτός είναι ο τρόπος που αντιμετωπίζεις τις μεγάλες ομάδες, ειδικά εκτός έδρας.

Έχουμε νέους παίκτες, χρειαζόμαστε χρόνο. Είμαστε σε καλό δρόμο αλλά έχουμε δουλειά ακόμη μπροστά μας. Μερικές φορές τα παιχνίδια αυτά είναι πιο εύκολα από αυτά που θεωρητικά πρέπει να κερδίσεις. Θα έχουμε διαφορετικά παιχνίδια. Πρέπει να δουλέψουμε στο τελείωμα των φάσεων».

Ο Γουίλι Σεμέδο μίλησε μετά το τέλος του αγώνα Ομόνοια-Πάφος που έγινε στο ΓΣΠ για την 4η αγωνιστική.