Νέα ήττα σήμερα για την Πάφο. Χρειαζόμαστε ένα killer, παραδέχθηκε ο Μιχαιλένκο

Τρίτο παιχνίδι το οποίο η Ανόρθωση καταφέρνει να κερδίσει με το ίδιο σκορ 1-0 την Πάφο. Στην Πάφο 0-1 στον πρώτο γύρο,  στο “Αντώνης Παπαδόπουλος” για το Κύπελλο 1-0 η  “Μεγάλη Κυρία” και για το δεύτερο γύρο το συγκρότημα του Τιμούρ Κετσπάγια με γκολ του Ρενάτο Μαργκάσα κατάφερε να πάρει  άλλους τρεις βαθμούς και πλέον περιμένει να μάθει και τα άλλα αποτελέσματα για να δει  που θα την φέρει η ολοκλήρωση της αγωνιστικής

Στο πρώτο ημιχρόνου όμως η Ανόρθωση τα χρειάστηκε και πάλι καλά που ήταν ο Λόρια για να καταφέρει να κρατήσει την ομάδα του μέσα στην διεκδίκηση των τριών βαθμών στην αναμέτρηση. Ο Γεωργιανός τερματοφύλακας της βαρωσιώτικης ομάδας σε τρεις περιπτώσεις κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του σε σουτ του Μπεριγκό αλλά και του Αγκούλο. Η Ανόρθωση έφτασε και αυτή πολύ κοντά στην επιτυχία ενός τέρματος αφού στο σουτ του Νταουσβίλι έξω από την περιοχή σταμάτησε στο δοκάρι του Ρούντκο. Ο τερματοφύλακας της Πάφου FC κατέβασε τα ρολά και σε κεφαλιά του Κβιλιτάια στο 44 λεπτό. Σε αυτό το διάστημα η Ανόρθωση είχε πολλα προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας αφού η πίεση των παικτών της Πάφου ήταν ασφυκτική.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση ήταν καλύτερη. Με το ξεκίνημα της επανάληψης έχασε την πρώτη ευκαιρία μ ετο διαγώνιο σουτ του Χριστοφή να περνα σε κόρνερ. Ενώ και στην συνέχεια του δευτέρου ημιχρόνου η Μεγάλη Κυρία ήταν απειλητική. Το χρυσό τέρμα της Ανόρθωσης πέτυχε ο Ρενάτο Μαρκάσα ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Κβιλιτάια που είχε κερδίσει την κατοχή από το λάθος του Σάιθ.

Ο Τιμούρ Κετσπάγια και οι παίκτες του κατάφεραν να διαχειριστούν πολύ καλά την συνέχεια αν και στο πεντάλεπτο 80 με 95 η Πάφος έχασε και πάλι τρεις πολύ καλές φάσεις με τον ίδιο παίκτη τον Τόρες που δεν κατάφερε να κερδίσει τον Λόρια σε δυο περιπτώσεις μιας και η άλλη τελική φάση πέρασε αουτ.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Αρτυματάς, Κορέια, Μαργκάσα (85 Πηλέας) , Νταουσβίλι, Μίχα ( 70 Χουσμπάουερ) , Καλτσάς ( 74 Αμπαρτζουμιάν), Χριστοφή (85 Κορέια), Κβιλιτάια.

Πάφος FC (Ντμίτρο Μιχαϊλένκο): Ρούτκο, Αουρέλιο, Σάιθ, Κβιντά, Αραγιούρι ( 74 Βαρέλα), Κιουζίκ (73 Τόρες) , Πάντσεον, Βαλακάρι, Φούρ, Ανγκούλο( 91 Ράκελς), Μπεριγκό.

Στην απώλεια των μεγάλων ευκαιριών που είχε η ομάδα του στάθηκε ο προπονητής της Πάφου Ντιμίτρο Μιχαιλένκο  στις δηλώσεις που ακολούθησαν την αναμέτρηση της ομαδας του με την Ανόρθωση ειδικά στο πρώτο 45λεπτο άλλα και στο τέλος της αναμέτρησης ενώ τόνισε πως είναι μεγάλη η ανάγκη για την εξεύρεση ενός ικανού φορ.

«Είμαστε απογοητευμένοι από το αποτέλεσμα, αλλά για να κερδίσεις πρέπει να σκοράρεις. Είχαμε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχουμε ένα γκολ. Ψάχνουμε έναν παίκτη που να μπορεί να σκοράρει. παίζουμε αρκετά καλά, φτιάχνουμε αρκετές ευκαιρίες, αλλά χρειαζόμαστε έναν killer. Δυστυχώς οι επιθετικοί μας δεν σκοράρουν αρκετά».