Pafos Net

Κύπελλο Κύπρου: Έχασε από τη Νέα Σαλαμίνα η Πάφος

title image

ΤΗΣ ΑΓΑΘΗΣ ΚΛΩΝΑΡΗ

Πρώτο βήμα πρόκρισης για τη Νέα Σαλαμίνα, συνεχίζει να… προβληματίζει η Πάφος. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 1-0 της παφιακής ομάδας στο «Στέλιος Κυριακίδης», στο πλαίσιο της Β’ φάσης του κυπέλλου. Οι παίκτες του Πουρσαϊτίδη παρουσιάστηκαν σοβαροί, ενώ «χρυσός» σκόρερ ήταν ο Ελουντού που βρήκε το δρόμο για τα δίκτυα στο 22’.

Οι δύο ομάδες θα τα πουν ξανά στις 29/1 (16:30) στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή» όπου θα διεξαχθεί ο επαναληπτικός και μια εκ των δύο θα εξασφαλίσει το εισιτήριο για τους «8» της διοργάνωσης. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προβληματίζουν με την αγωνιστική τους εικόνα και στο κύπελλο, όπως επίσης και στον θεσμό του πρωταθλήματος.

Ισοζυγισμένο το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν μόνο προϋποθέσεις, ενώ η Νέα Σαλαμίνα βρήκε την ευκαιρία να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα. Στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ελουντού με μακρινό σουτ, που κόντραρε σε αντίπαλο, χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίκτυα. Η Πάφος προσπάθησε να αντιδράσει, και στο 24ο λεπτό ο Γκαμπράλ απείλησε έπειτα από απευθείας εκτέλεση φάουλ που κατέληξε στην εξωτερική των δικτύων.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Αμμοχώστου διαχειρίστηκε εξαιρετικά το υπέρ της αποτέλεσμα, καθώς οι γηπεδούχοι δεν πλησίαζαν με αξιώσεις την αντίπαλη εστία. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ με τον Νουρ, το σουτ του οποίου απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ρούντκο.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής της Πάφου, Κάμερον Τόσιακ, δήλωσε: «Δεν ήμασταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο. Είχαμε κατοχή, αλλά ήταν ανούσια.  Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν εξαιρετικοί και κυριαρχήσαμε στο παιχνίδι. Είχαμε και πάλι πολλά προβλήματα. Θα κρατήσουμε το δεύτερο ημίχρονο και θα δούμε τη συνέχεια», ενώ για την επιθετική αφλογιστία, απάντησε: «Δεν έχω την απάντηση. Θα πρέπει να δούμε τι θα γίνει με τους ποδοσφαιριστές που απουσιάζουν. Έχουμε πολλά προβλήματα στην επιθετική γραμμή και αυτό μας στοιχίζει».

Στη συνέχεια, ο τεχνικός της Νέας Σαλαμίνας, Σάββας Πουτσαϊτίδης, ανέφερε: «Πήραν χρόνο παιδιά που δεν είχαν αρκετό προηγουμένως. Ήταν ένα ματς που θέλαμε το μηδέν πίσω. Ήταν σημαντικό να μην δεχτούμε γκολ. Θα μπορούσαμε να πετύχουμε και δεύτερο γκολ. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, ήταν μια σημαντική νίκη. Η άνοδος της Σαλαμίνας οφείλεται στους παίκτες μου. Δεν έχει τελειώσει τίποτα. Το μυαλό μας είναι στο παιχνίδι με το Παραλίμνι».

Πάφος (Κάμερον Τόσακ): Ρούντκο, Σιρόκ, Αραγιούρι, Αντωνίου, Βαλεριάνος, Φόλπρεχτ, Πανός, Λελιούκιν, Μπεσάρα, Καμπράλ (68′ Γκοντάρντ), Ράκελς.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Χριστοφόρου, Λαμπό, Σέζαρ, Ρομάν, Κορέια, Κωστή (74′ Μαριάνοβιτς), Νουρ, Ελουντού (85′ Τινστέλ), Σίμπσον, Μαουρίσιο.