Κούκλια: Σκωτσέζικο ντουζ στους φίλους τους.

Από την χαρά στην λύπη και από τον ενθουσιασμό στην απογοήτευση το πάνε οι κιτρινόμαυροι του Δημήτρη Ιωάννου.Όσο θριαμβευτικά φεύγουν από το «Παφιακό», άλλο τόσο ναυάγια θυμίζουν σε κάθε έξοδο τους από την επαρχία Πάφου. Μετά την «καθαρή» ήττα της δεύτερης αγωνιστικής από τη Νέα Σαλαμίνα, η ΑΕΚ συνετρίβη χθες από τον Ερμή με το βαρύ 5-2.

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε κακή εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο που παίκτες του Δημήτρη Ιωάννου κατέρρευσαν. Ο Ερμής ήταν η ομάδα που ξεκίνησε πιο επιθετικά στο παιγνίδι προκειμένου να πετύχει το γρήγορο γκολ που θα απλοποιούσε τα πράγματα. Η ομάδα του Νίκου Παναγιώτου έχοντας επιθετικές διαθέσεις δημιούργησε ορισμένες ευκαιρίες, είχε δοκάρι με τον Ενρίκε αλλά το γκολ ήρθε στο 24ο λεπτό από την άσπρη βούλα. Ήταν μια φάση στην περιοχή της ΑΕΚ με τον Σεσίνια να προσπαθεί να αποφύγει τον Ευθυμίου, ο Κύπριος άσσος παρεμπόδισε τον ποδοσφαιριστή του Ερμή και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ενρίκε, ο οποίος άνοιξε το σκορ για την ομάδα του με ψύχραιμο χτύπημα.

Από την στιγμή που η ΑΕΚ Κουκλιών έμεινε πίσω στο σκορ, ανέβασε στροφές, ισορρόπησε το παιγνίδι και δημιούργησε με τη σειρά του ορισμένες καλές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα τη φάση του 42ου λεπτού όταν ο Γαρμπόζης είχε δοκάρι, ενώ στην εξέλιξη της φάσης οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ κατέρρευσε. Η ομάδα του Νίκου Παναγιώτου κατάφερε να σκοράρει από τα αποδυτήρια, καθώς μόλις στην πρώτη φάση ο Ταγκμπατζουμί έκανε το 2-0, στο 51ο λεπτό ο Σεσίνια με εντυπωσιακό τρόπο έκανε το 3-0,  στο 56΄ ο Ντε Αζεβέδο με κεφαλιά έκανε το 4-0 και στο 70ό λεπτό ο Ταγκμπατζουμί πέτυχε το δεύτερο του προσωπικό τέρμα κάνοντας το εντυπωσιακό 5-0!
Με τον Ερμή να εχει ουσιαστικά παρατήσει το παιγνίδι μετά τον καταιγισμό αυτό, το μόνο που κατάφεραν τα Κούκλια ήταν να μειώσουν σε 5-1 στο 72΄ με τον Ντε Μπρούνο και σε 5-2 με σκόρερ τον Αράμπα, έπειτα από ασίστ του Παχταλιά.
ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής (65'Αντράντε), Παουλίνιο, Τσίνα, Ντε Πίνα (63'Παπαθανασίου), Ζάρκοβιτς, Μπέμπα, Σεσίνια, Αλίμι (59'Σαμάρας), Αζεβέδο, Ταγκπατζούμι, Ενρίκε.
ΑΕΚ ΚΟΥΚΛΙΩΝ: Καϊρίνος, Ευθυμίου, Μπάνο, Χαραλάμπους (71' Παχταλιάς), Γαρπόζης, Μακρής, Ακόστα (52'Αράμπα), Βέσλεμ (55'Σίλβα), Σταμπόλζιεφ, Ντε Μπρούνο, Βράνιγκαν.