Κούκλια: Δεν...παρουσιάστηκαν στην κρισιμότερη μάχη. Πανωλεθρία 4-0 από τον Άρη.

Στο ματς-κλειδί για την οριστική έξοδο από την κρίση, μετά τις δύο απανωτές της νίκες, η ΑΕΚ Κουκλιών ήταν δυστυχώς «απούσα». Το συντριπτικό 4-0 με το οποίο έχασε απόψε στο Τσίρειο από τον Άρη, ήταν το φυσιολογικότερο αποτέλεσμα όπως εξελίχθηκε το παιγνίδι.

Τα Κούκλια δεν είχαν την απόδοση που είχαν στα τελευταία ματς, και παρόλο που έχασαν αρκετές ευκαιρίες, δεν απέφυγαν την ήττα από έναν σαφώς ανώτερο αντίπαλο.

Στο 6' ο Ντίνα αξιοποίησε λάθος του Ακόστα στην αντίπαλη άμυνα ντρίπλαρε τον Καϊρίνο εις διπλούν και πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-0. Στο 37' ο Χάκολα κέρδισε πέναλτι έπειτα από ανατροπή του από τον Γκόμες, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ένα λεπτό αργότερα ο Ντάμεν.

Το 3-0 έγινε στο 69' είχε τη σφραγίδα του Οκόγιε, ο οποίος μετά από ασίστ του Ντάμεν δεν λάθεψε και με σουτ από πολύ κοντά ανέβασε τον δείκτη του σκορ.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ντίνα με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Ντάμεν στο 82'.

Το σκορ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο, αν ο Πινσέλι δεν σημάδευε το οριζόντιο δοκάρι με ένα σουτ-κεραυνό στο 60'. Δοκάρι είχε και ο Ακόστα των κιτρινόμαυρων τρία λεπτά νωρίτερα με κεφαλιά.

Άρης (Τον Κάανεν): Κωνσταντίνου, Ολίβα (85' Αριστείδου), Οζίας, Γκράσι, Χριστοφόρου, Κέρκεζ, Ντάμεν, Πινσέλι (80' Θεοδώρου), Οκόγιε, Ντίνα, Χάκολα (64' Κονσεϊσάο).

ΑΕ Κουκλιών (Δημήτρης Ιωάννου): Καϊρίνος, Γαρπόζης, Μπάνο, Σάββα, Γκόμες, Σιέλης (73' Παχταλιάς), Ακόστα, Βέσλεμ (55' Πικραμένος), Γκονσάλες, Ντε Μπρούνο (41΄ Αράμπα), Βράντζικαν.

Ο τεχνικός της ΑΕΚ Κουκλιών είπε μετά τον αγώνα:  «Θέλω να συγχαρώ τον Άρη για την πανάξια νίκη που πέτυχε. Το σκορ μιλά από μόνο του. Ο Άρης ήταν η ομάδα που ήξερε τι ζητούσε μέσα στο γήπεδο και η ομάδα που ήθελε περισσότερο τη νίκη από εμάς. Δυστυχώς σε ένα 90λεπτο καταστρέψαμε ότι χτίσαμε τις προηγούμενες αγωνιστικές. Αυτή η ήττα ανήκει στο παρελθόν και θα προσπαθήσουμε όλοι μαζί για να υλοποιήσουμε το στόχο της παραμονής».