Korantina Homes Παφιακός: Η Ανόρθωση έκανε χαλάστρα

«Φωτιά» στον όμιλο του τίτλου έβαλε η Ανόρθωση, που επικράτησε 3-1 σετ του Παφιακού, ο οποίος υποχώρησε στη δεύτερη θέση. Όσο για την πρωτιά πέρασε στην ΑΕΛ, που νίκησε 3-0 την Ολυμπιάδα Νεάπολης. Ωστόσο, η «Μεγάλη Κυρία» πλησίασε τον αντίπαλό της στον έναν βαθμό και έχει απόσταση τριών από την κορυφή. Στο «Αφροδίτη» έδειξε από το πρώτο σετ της προθέσεις της και παρά το ότι έχασε το δεύτερο, απάντησε στο τρίτο και πήρε με άνεση το τέταρτο: 17-25, 25-22, 20-25, 16-25.

Στο «Νίκος Σολομωνίδης» αποδείχτηκε πιο εύκολο από ό,τι αναμενόταν το παιχνίδι για την ΑΕΛ, που επικράτησε 3-0 της Ολυμπιάδας Νεαπόλεως. Κάτι που αποτυπώνεται και από τα τρία σετ, που κερδήθηκαν από τις γαλαζοκίτρινες με διαφορά μεταξύ έξι και δέκα πόντων: 25-19, 25-17, 25-15.

Στον όμιλο του υποβιβασμού, ο Απόλλων επικράτησε 3-1 της ΑΕΚ στο «Κίτιον», παρά το ότι έχασε το πρώτο σετ. Στη συνέχεια βελτιώθηκε και αφού πήρε με δυσκολία τα επόμενα δύο, στο τέταρτο σετ είχε σαφέστατο ψυχολογικό προβάδισμα, καθάρισε πιο εύκολα και τελικώς έφυγε νικητής από τη Λάρνακα: 25-21, 23-25, 20-25, 17-25. Στο άλλο ματς του ομίλου, το ΘΟΪ Αυγόρου δεν είχε πρόβλημα να νικήσει με 3-0, αφού δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση από την Ομόνοια, η οποία υποβιβάστηκε μετά την 17η ήττα της σε 18 αγώνες: 25-19, 25-15, 25-13.