Καλή αρχή στο Κύπελλο για τα Κούκλια: 1-0 τον Ερμή.

Ο Αλέξης Γαρπόζης, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 55', έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στην ΑΕΚ Κουκλιών απέναντι στον Ερμή και πάει με πολλές πλέον πιθανότητες στις 15 Ιανουαρίου στην έδρα της αραδιππιώτικης ομάδας για τον επαναλαηπτικό. Με δέκα ποδοσφαιριστές από το πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Ντε Πίνα στο 35'.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο ημίχρονο στο Παφιακό, με τις δύο ομάδες να έχουν τις δικές τους ευκαιρίες για γκολ, χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Στο 35ο λεπτό, τα αριθμητικά δεδομένα του αγώνα άλλαξαν, αφού ο Ντε Πίνα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για πολύ σκληρό φάουλ στον Γουέσλεμ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ άρχισε, εκμεταλλευόμενη και την αριθμητική της υπεροχή, να πιέζει και στο 54ο λεπτό, ο Γουέσλεμ ανετράπη στην περιοχή και κέρδισε πέναλτι. Ο Γαρμπόζης το εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 1-0 για τα Κούκλια.

Στην συνέχεια το παιγνίδι άνοιξε για τα καλά, με τον Ερμή, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, να βγαίνει μπροστά για το πολυπόθητο εκτός έδρας γκολ, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρνει.

Η ομάδα των Κουκλιών έπαιξε με τους: Καϊρίνο, Μπάνο, Ακόστα, Γαρπόζη, Πικραμένο, Μακρή, Ντε Μπρούνο (80’ Γεωργίου), Παχταλιά (75’ Σιέλη), Γουέσλεμ, Σταμπόλτζιεφ, Αράμπα (46’ Λουκαίδη).