Ήττα της Πάφου από το Παραλίμνι, παρά το ότι προηγήθηκε στο σκορ

ΤΟΥ ΑΝΕΣΤΗ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ

Το Παραλίμνι, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Μάατσι στο πρώτο ημίχρονο, έκανε την ανατροπή στο δεύτερο μέρος με τέρματα των Μπούντιμιρ και Μπόγιοβιτς και νίκησε την Πάφο στο «Τάσος Μάρκου» με 2-1.

Με τη σημερινή νίκη οι «βυσσινί» έφτασαν τους εφτά βαθμούς, αφήνοντας την ομάδα της Πάφου στους τρεις.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και έφτιαξαν δύο καλές ευκαιρίες με τον Μάατσι, στο 7ο και 13ο λεπτό, χωρίς όμως να βρει στόχο. Σταδιακά το Παραλίμνι ισορρόπησε τον ρυθμό, αλλά πέρα από ένα άστοχο σουτ του Φροξυλιά, δεν μπόρεσε να δείξει κάτι επιθετικά.

Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Πάφος και στο 42ο λεπτό, σε μια γρήγορη αντεπίθεση, ο Δημοσθένους με ωραία πάσα έβγαλε μόνο τον Μάατσι, ο οποίος δεν άφησε και την τρίτη ευκαιρία να πάει χαμένη και με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Αντίθετη ήταν η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο. Οι «βυσσινί» ήταν αυτοί που πατούσαν καλύτερα στην αρχή και με κύριο εκφραστή τον Κρις Ντίκσον, ήταν συνεχώς στην επίθεση. Ο Αγγλογκανέζος επιθετικός έφτιαξε μέσα σε 15 λεπτά τέσσερις ευκαιρίες με κορυφαία στο 60’ όταν σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κβασκβάντζε απέκρουσε σωτήρια.

Η υπεροχή της ομάδας του Νίκου Καραγεωργίου καρποφόρησε τελικά στο 62’ όταν σε μια καλή κάθετη πάσα, ο Μπούντιμιρ ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Αλαμπί με υποψία φάουλ και με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής νίκησε τον Κβασκβάντζε, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

Το Παραλίμνι συνέχισε στον ίδιο επιθετικό ρυθμό και στο 75’ έφτασε στην ολική ανατροπή, όταν σε εκτέλεση κόρνερ, οι φιλοξενούμενοι αδράνησαν, δεν μπόρεσαν να διώξουν την μπάλα κι αυτή έφτασε στον Μπόγιοβιτς, ο οποίος με σουτ διαμόρφωσε το 2-1.

Στο 88’ η Πάφος έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση όταν ο Γκόμες με ωραία ατομική προσπάθεια πέρασε δύο αντιπάλους και πάσαρε στον Μάατσι, αλλά ο Ολλανδός έκανε κακό πλασέ και η ευκαιρία χάθηκε, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων  ο Αγιβί με σουτ μόλις έξω από την περιοχή, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Γύρω στους 600 ήταν οι φίλοι των δύο ομάδων, που βρέθηκαν στο «Τάσος Μάρκου». Στην πλειονότητά τους, φυσικά, οπαδοί των γηπεδούχοι, οι οποίοι κάθισαν στην κεντρική εξέδρα.

Παραλίμνι (Νίκος Καραγεωργίου): Αμπάρης, Πάρπας (80’ Τσιακλής), Μπόγιοβιτς, Μέγκαχεντ, Βαλλιάνος, Κουμής (80’ Γιωρκάτζιης), Μπάουμαν, Σβόγιτς, Φροξυλιάς, Μπούντιμιρ, Ντίκσον (88’ Μπασόφ).

Πάφος FC (Σοφόκλης Σοφοκλέους): Κβασκβάντζε, Μάρκες (78’ Γκόμες), Αλαμπί, Γκριγκαλάβα, Ιωάννου, Δημοσθένους, Γκριγκέτς, Νταμαού, Μάατσι, Γκριγκαλασβίλι (66’ Κχμαλάντζε), Γκελασβίλι (74’ Αγιβί).

Παρά την ήττα από το Παραλίμνι ο τεχνικός της Πάφου, Σοφόκλης Σοφοκλέους δήλωσε ότι δεν έχει παράπονο από την προσπάθεια των παικτών του και εξέφρασε την άποψη ότι η ισοπαλία θα ήταν πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

«Συγχαρητήρια στην ομάδα της Ένωσης για τη νίκη της και καλή συνέχεια. Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα μου ήταν οργανωμένη, επέβαλε το ρυθμό της και το παιχνίδι της, πιέσε τον αντίπαλο, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες και πέτυχε στο τέλος του ημιχρόνου ένα γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Ένωσης μας πίεσε από την αρχή, είχε καλύτερο ρυθμό και ισοφαριστήκαμε. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και δυστυχώς σε μια στατική φάση, σ’ ένα κόρνερ, λόγω μιας ασυνεννοησίας από τους ποδοσφαιριστές μας δεχθήκαμε το δεύτερο γκολ και είχαμε ένα βουνό να ανέβουμε.

Προσπαθήσαμε να αλλάξουμε τα πράγματα και με εξωτερικές και με εσωτερικές αλλαγές, ρισκάραμε περισσότερο, πιέσαμε στο τέλος και είχαμε δύο ξεκάθαρες ευκαιρίες που μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε.

Πιστεύω ένα ισόπαλο αποτέλεσμα θα ήταν πιο δίκαιο, σύμφωνα με την απόδοση των ομάδων και στα δύο ημίχρονα. Δεν έχω παράπονο από τους ποδοσφαιριστές μου, θέλω να τους δώσω συγχαρητήρια γιατί προσπάθησαν ιδιαίτερα σε μια δύσκολη έδρα. Είμαστε μια καινούρια ομάδα, με αρκετές νέες προσθήκες και προσπαθούμε μέσω των παιχνιδιών να αποκτούμε περισσότερες εμπειρίες και να παρουσιαζόμαστε πιο ανταγωνιστικοί.

Για εμάς χάθηκε μια μάχη, δεν χάθηκε ο πόλεμος . Πιστεύουμε πάρα πολύ στην ομάδα μας. Και ο κόσμος θέλω να συνεχίσει να είναι κοντά στην ομάδα. Τους ευχαριστούμε που έκαναν σήμερα το μακρινό ταξίδι από την Πάφο και να είναι σίγουροι ότι θα δώσουμε τη μάχη μας με αξιοπρέπεια και πιστεύω ότι μπορούμε να πετύχουμε τον στόχο της παραμονής στην κατηγορία», δήλωσε ο τεχνικός της Πάφου.