Ήττα «εντός προγράμματος» για τα Κούκλια από την Ομόνοια με 2-1

Με οκτώ αλλαγές στο αρχικό σχήμα, σε σχέση με το παιχνίδι κυπέλλου, και γλιστερό τερέν λόγω της έντονης βροχόπτωσης, που προηγήθηκε, η Ομόνοια δυσκολεύθηκε να καταβάλει απόψε την ΑΕΚ Κουκλιών στο ΓΣΠ, αν και είχε εμφανώς την πρωτοβουλία σε όλο το 90λεπτο.

Από την άλλη, τα Κούκλια είχα ως πρώτιστο στόχο να διατηρήσουν το μηδέν στην άμυνα και αν έβρισκαν κενούς χώρους να κάνουν τη ζημιά στην αντεπίθεση.

Το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο μέχρι τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, με τους δύο τερματοφύλακες να έχουν εύκολη δουλειά, αφού ευκαιρίες δεν δημιουργήθηκαν ούτε για δείγμα. Όλα αυτά μέχρι το 24', αφού τότε ο Σκέμπρι είχεέμπνευση και με ένα άπιαστο σουτ στην κίνηση, νίκησε τον Καϊρίνο και άνοιξε το σκορ για την Ομόνοια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, πολύ διαφορετική ήταν η εικόνα, καθώς τα Κούκλια άρχισαν πιο δυνατά, είχαν για αρκετή ώρα την κατοχή και έψαχναν ένα διάδρομο ή κάποιο λάθος από τους πράσινους για να απειλήσει τον Μορέιρα. Η πίεση αυτή δεν απέφερε καρπούς και η Ομόνοια, έφτασε στο 2-0 με τον Ρούβιο, ο οποίος πέρασε στο γήπεδο στο 67΄και τέσσερα λεπτά αργότερα έβαλε «ταφόπλακα» στις όποιες ελπίδες είχαν οι φιλοξενούμενοι για βαθμολογικό κέρδος.

Η ΑΕΚ απείλησε στο 80' με κεφαλιά του Παχταλιά, που έδιωξε εντυπωσιακά ο Μορέιρα και μείωσε στο 81' με πλασέ του Βέσλεμ μετά από σέντρα-«ξυράφι» του Σταμπόζλιεφ.

Η μείωση του σκορ, σε 2-1, έδωσε νέο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, αφού οι φιλοξενούμενοι αναθάρρησαν και πίστεψαν ότι μπορούν να φύγουν με κέρδος από τη Λευκωσία.Όμως, μοναδική απειλή προς την εστία του Μορέιρα ήταν στο 85' με ένα μακρινό σουτ του Σιέλη, ενώ και η Ομόνοια είχε τη δική της καλή στιγμή με τον Τέιλορ, στο 90', να κάνει κακή επιλογή όταν βρέθηκε μόνος απέναντι στον Καϊρίνο.

Ομόνοια (Άλεξ Κάσερες): Μορέιρα, Χοσέ, Αλαμπί, Σερφά (77' Λεάντρο), Σκαραμοτσίνο, Ατάντα, Μαργκάσα, Αλίπιο (67' Ρούβιο), Τέιλορ, Σκέμπρι (57' Ασίς), Γκικίεβιτς.

Κούκλια (Δημήτρης Ιωάννου): Καϊρίνος, Ιωάννου, Ακόστα, Σάββα, Πικραμένος, Σέρζιο, Ντε Μπρούνο (60' Αράμπα), Σταμπόλζιεφ (83' Γκονσάλες), Βέσλεμ, Παχταλιάς, Βρατζικάν (79' Σιέλης).