Ισόπαλη η Πάφος με τη Δόξα. Απογοήτευση από τον Πρέσλι

Ισόπαλος 1-1 έληξε ο αγώνας ανάμεσα στη Δόξα και την Πάφος FC στο Μακάρειο στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής. Η φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο πρώτο μέρος με τον Μπεριγκόντ, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στην επανάληψη με τον Ενινφούλ. Οι πράσινοι της Κατωκοπιάς παρέμειναν στην 7η θέση με 30 βαθμούς, ενώ οι γαλάζιοι της Πάφου στην 9η με 27.

Μέχρι το 20λεπτο η Δόξα ήταν καλύτερη αλλά δεν μπόρεσε να εξαργυρώσει με γκολ την υπεροχή της σκοράροντας σε κάποιες από τις πολύ καλές φάσεις που είχε με Ασαμόα, Σισοκό και Σαντίκ. Έτσι, η μπάλα… τιμώρησε την προσφυγική ομάδα, καθώς οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 24’ με συρτό βολέ του Μπεριγκόντ από το ύψος της επανορθωτικής έπειτα από ασίστ του Ντεούλ. Η Δόξα δεν μπόρεσε να αντιδράσει μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, ενώ η Πάφος αν ήταν λίγο πιο τυχερή μπορούσε να πετύχει και δεύτερο τέρμα.

Φορτσάτα άρχισε η Δόξα στην επανάληψη και κατάφερε στο 49’ να ισοφαρίσει με κεφαλιά του Ενινφούλ μετά από κόρνερ. Μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα ο ρυθμός ήταν εμφανώς πεσμένος με τις δύο ομάδες να δείχνουν πως βολεύονται με την ισοπαλία. Η ομάδα της Κατωκοπιάς είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, όχι όμως την ουσία που θα της έφερνε ένα δεύτερο γκολ. Από την άλλη η Πάφος έδωσε έμφαση στην ανασταλτική λειτουργία, είχε δυο καλές ευκαιρίες με Γκαμπόφς και Σικόρσκι στα τελευταία λεπτά για να κάνει το 2-1 χωρίς να τα καταφέρει κι έτσι το 1-1 δεν διαφοροποιήθηκε.

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): Χατζηφραγκίσκου, Πίκολι (46′ Ιωάννου), Μπα, Μουκτάρης, Ρεδόνδο, Σισοκό, Ασαμόα, Ενινφούλ (62′ Πουτζιουρής), Ναρ, Παπαφώτης (46′ Λουίς Κάρλος), Σαντίκ.

Πάφος (Στίβεν Πρέσλι): Κόπριβετς, Κομπανί (75′ Γκαμπόφς), Γκουλόν, Ταραβέλ, Γιάνζα, Ρόγκουλιτς, Μοστεφά, Μπρουλς, Σικόρσκι, Ντεούλ (53′ Πογιέτ), Μπεριγκό.

Σκόρερ: 49′ Ενινφούλ / 24′ Μπεριγκόντ.

Απογοητευμένος παρουσιάστηκε στη συνέντευξη Τύπου μετά το 1-1 με τη Δόξα ο τεχνικός της Πάφου Στίβεν Πρέσλι, ο οποίος τόνισε ότι περίμενε πως θα κέρδιζε η ομάδα του.

Αναλυτικά είπε: «Σέβομαι τη Δόξα και τον προπονητή όμως θα μιλήσω μόνο για την Πάφο σήμερα. Για μένα ένα βαθμός πριν το ματς θα ήταν καλό αποτέλεσμα όμως όχι τώρα. Περίμενα να έρθουμε και να κερδίσουμε. Είμαι απογοητευμένος με την απόδοση μας σήμερα. Έπεσε κάτω από τα στάνταρ που θέσαμε στα τελευταία παιχνίδια. Ήμασταν λιγότερο επιθετικοί και είχαμε λιγότερη ένταση. Σίγουρα θα το δούμε αυτό τις ερχόμενες βδομάδες».