Green Air Παφιακός:Έχασε από την Ανόρθωση και έμεινε εκτός τελικού

Η Ανόρθωση θριάμβευσε στο Θεμιστόκλειο, επικρατώντας 3-2 του Παφιακού και θα αντιμετωπίσει την Ομόνοια στον τελικό του πρωταθλήματος Βόλεϊ Ανδρών. Το τελευταίο ματς στη σειρά των ημιτελικών ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν αντιπροσωπευτικό του σασπένς που κυριάρχησε στα προηγούμενα, με κύριο στοιχείο την ανατροπή.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο και πήραν τα πρώτα δύο σετ, που ολοκληρώθηκαν σχεδόν με το ίδιο σκορ. Το πρώτο 23-25 και το δεύτερο 22-25. Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν κόπιασαν στις προηγούμενες αναμετρήσεις να φέρουν τη σειρά από 1-3 σε 3-3 στις νίκες για να πέσουν αμαχητί στην έδρα τους. Έτσι, αντέδρασαν και στο κρίσιμο τρίτο σετ έμειναν ζωντανοί, επικρατώντας με 25-22.

Αυτό ήταν! Η ψυχολογία άλλαξε στρατόπεδο και το τέταρτο σετ ήταν το πιο εύκολο της βραδιάς, με τη «Μεγάλη Κυρία» να το παίρνει με 25-16 και να ισοφαρίζει. Το ζήτημα πλέον ήταν αν ο Παφιακός μπορούσε να συνέλθει για να πάρει την πρόκριση στον τελικό. Η απάντηση που δόθηκε στο παρκέ ήταν αρνητική και η Ανόρθωση, με τη φόρα της νίκησε στο πέμπτο σετ με 15-10 και πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο για τον τελικό.

Αναλυτικά τα σετ: 23-25, 22-25, 25-22, 25-16, 15-10.