Green Air Παφιακός: Κατάφερε να χάσει στο Παραλίμνι. Από 0-2, 3-2 τελικά

Εντυπωσιακή η Ε.Ν.Π. βρέθηκε από την «κόλαση» στον «παράδεισο» κερδίζοντας στην Αίθουσα του Δήμου Παραλιμνίου τον Green Air Παφιακό με 3-2 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής. Η Ένωση βρέθηκε 0-2 πίσω αλλά με μια εντυπωσιακή εμφάνιση, που στο πέμπτο σετ ήταν σαρωτική, κέρδισε με 3-2 και ανέβηκε στους 16 βαθμούς πλησιάζοντας ακόμα πιο κοντά στην πεντάδα. Ο Green Air Παφιακός έμεινε… στο 0-2 δεν τέλειωσε το ματς και έχασε εξασφαλίζοντας ένα βαθμό που δεν τον ικανοποιεί.

O Green Air Παφιακός κατάφερε να επιβληθεί στο πρώτο σετ, όταν ξέφυγε με 16-20. Έλεγξε το παιχνίδι και κέρδισε 20-25 γράφοντας το 0-1 σε 21’ Στο δεύτερο σετ η παφιακή ομάδα ήταν πολύ καλή έχοντας προβάδισμα πέντε – έξι πόντων σε όλη τη διάρκειά του. Η Ένωση μείωσε σε 14-17 όμως δεν είχε συνέχεια.  Οι «μπλε» επικράτησαν 18-25 σε 22’ και έγραψαν το 0-2 σετ.

Η Ε.Ν.Π. ήταν εκπληκτική στο ξεκίνημα του τρίτου σετ και προηγήθηκε 11-05 κερδίζοντας  τελικά με 25-16 σε 22’ μειώνοντας το σκορ σε 2-1 σετ. Η Ένωση πατούσε καλύτερα και στο τέταρτο σετ με αποτέλεσμα να προηγηθεί 08-05 . Οι «μπλε» ισοφάρισαν σε 11-11. Οι «βυσσινί» όμως επικράτησαν 25-23 και επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης μέσω του τάϊ – μπρέικ.

Πολύ δυνατά μπήκαν οι «βυσσινί» στο τάϊ – μπρέικ όταν προηγήθηκαν 04-01 και 05-02. Με την αλλαγή του τερέν η ομάδα του Ν. Ρουμελιώτη ξέφυγε 09-03 και 13-04 με μια εντυπωσιακή εμφάνιση μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Green Air Παφιακό. Το σετ ολοκληρώθηκε 15-04 σε 13’ με την Ένωση να επιβάλλεται 3-2 σετ.

Ε.Ν.Π. (Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Στέκας, Acosta, Γεωργίου, Χρυσοστόμου, Παπανδρέου, Cutinho – Λίμπερο: Παπάς. – Αλλαγές: Stevovic.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Syftestad, Σαββίδης, Ανδρέου, Petty, Παφίτης, Οικονομίδης – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Ζηκάκης.