Pafos Net

Νίκη-χρυσάφι για την Πάφος FC επί της Δόξας

title image

Πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε απόψε η Πάφος καθώς επικράτησε της Δόξας με 1-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης», σ’ ένα ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η δράση της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Χρυσός σκόρερ ήταν ο Μπόι Ντεούλ είχε περάσει ως αλλαγή στο 56΄), σκοράροντας  στο 84ο λεπτό με κοντινή προβολή, μετά από παράλληλη μπαλιά του Μπρουλς, καλύτερου παίκτη της Πάφου σε άλλο ένα παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του 90λεπτου, καταφέρνοντας να δημιουργήσουν αρκετές ευκαιρίες, κυρίως στο πρώτο μέρος, επιστρέφοντας σε αδρές γραμμές δίκαια σε νικηφόρα τροχιά. Η ομάδα του Λούκα Έλσνερ έφτασε τους19 βαθμούς σε 11 αγώνες, βαθμολογική συγκομιδή αρκετά ικανοποιητική και πλέον βλέπει τη συνέχεια με ακόμη μεγαλύτερη αισιοδοξία.

Από την άλλη, η Δόξα ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο μέρος, κατάφερε σε ορισμένες φάσεις να φανεί απειλητική για την εστία του Κόπριβετς, αλλά έλειπε το καθαρό μυαλό από τους παίκτες της για να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία. Οι πράσινοι της Κατωκοπιάς έμειναν στους 16 βαθμούς και στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Πάφος FC (Λούκα Έλσνερ): Κόπριβετς, Ντομίνγκες, Χόριτς, Γκουλόν, Κομπανί, Γκάμποβς, Φυλακτού, Μοστέφα, Μπρουλς (89′ Xριστοδούλου), Κοβαλένκο (56′ Ντεούλ), Ζαχαρίου (61′ Καμαρά).

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Γουίλσον, Μουχτάρης (21′ Μπα), Ρεδόνδο, Πίκολι, Ενινφούλ, Ασαμόα, Παπαφώτης (67′ Γκόμες), Λουίς Κάρλος (82′ Κιφουετί), Ζατλ, Σαντίκ.

Σκόρερ: Ντεούλ 84′

Ο προπονητής της Πάφου, Λούκα Έλσνερ, σε δηλώσεις του εξέφρασε πλήρη ικανοποίηση για το τρίποντο και την προσπάθεια των παικτών του, λέγοντας ότι εφάρμοσαν πλήρως το πλάνο. Από την πλευρά της Δόξας ο προπονητής Λούκας Χατζηλούκας, αναγνώρισε την ανωτερότητα της Πάφου, λέγοντας ότι η παίκτες της έδειξαν να θέλουν περισσότερο τη νίκη.