Επιτέλους, νίκη! Κέρδισε η ΑΕΠ την Δερύνεια με 1-0.

Μετά από εφτά παιχνίδια, η ΑΕΠ καταγράφει επιτέλους θετικό πρόσημο στην πορεία της στη Β1. Κόντρα στα προγνωστικά, η ομάδα της Πάφου κέρδισε σήμερα την Αναγέννηση Δερύνειας με 1-0, με γκολ του Νάσου Κωνσταντίνου στο 41’, κερδίζοντας το χειροκρότημα από τους περίπου 150 φιλάθλους στο «Παφιακό».

Η ΑΕΠ, καλά στημένη στην άμυνα, περιόρισε αρκετά τα ατού των φιλοξενούμενων και πανηγύρισε τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα. Από την άλλη, η ομάδα της Δερύνειας παρουσίασε ένα κακό πρόσωπο, απείλησε ελάχιστα και μοιραία έφυγε από την Πάφο με σκυμμένο το κεφάλι.

Οι νεαροί ποδοσφαιριστές της Πάφου, όμως, είχαν την ουσία όταν στο 41ο λεπτό ο Κωνσταντίνου εκμεταλλεύτηκε το λάθος του τερματοφύλακα Παπαδόπουλου να βγει εκτός περιοχής με την μπάλα και με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0. Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 19ο λεπτό, έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ ο Πόλυς Φιλίππου όταν έπιασε την κεφαλιά από ευνοϊκή θέση, αλλά ο τερματοφύλακας της Δερύνειας απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Δερύνεια αύξησε την πίεση, αλλά ο Σέμποκ είπε «όχι» σε καλό σουτ του Σωτηρίου στο 57', ενώ στο 80' ο Χριστοφή σημάδεψε το δοκάρι.