Έχασε και από το Παραλίμνι, αλλά τουλάχιστον έσωσε την παρτίδα η Πάφος

ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΣΑΖΕΪΔΗ

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι με πέντε γκολ και πολλές χαμένες φάσεις, η Ένωση νίκησε 3-2 την Πάφο FC και πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα για πρόκριση της στα προημιτελικά του κυπέλλου. Ο Αντρέ Πάους έχει χτίσει ένα εξαιρετικό και άκρως ανταγωνιστικό σύνολο, το οποίο δεν πάει «τρένο» μόνο στο πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας (μόνη πρώτη στην κορυφή μετά από ένα τρελό σερί), αλλά απόψε κέρδισε την Πάφος FC που αγωνίζεται μία κατηγορία πιο πάνω από αυτήν και μάλιστα λίγο έλειψε να το κάνει με επιβλητικό τρόπο, αφού προηγήθηκε ακόμη και με 3-0.

Μέχρι και το 26ο λεπτό το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, όμως τότε «μίλησε» η κλάση του Γιώργου Κολοκούδια. Ο Κύπριος επιθετικός… μυρίστηκε ότι κάτι θα πάει λάθος στη φάση και αφού εκμεταλλεύτηκε την τραγική έξοδο του Κόπριβετς και την ασυνεννοησία με τον συμπαίχτη του, έφυγε μόνος σε κενό τέρμα και άνοιξε το σκορ. Η Πάφος έδειξε διάθεση να αντιδράσει αλλά οι βυσσινί έφτασαν στο 2-0, πάλι με πολύ ωραίο τελείωμα του Κολοκούδια και ενώ προηγουμένως ο Λούκα Έλσνερ προχώρησε σε δύο αλλαγές!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πάους απέσυρε τον μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ των δύο τερμάτων (Κολοκούδια) για να περάσει τον Σολάρι, μάλλον για δώσει ανάσες στον ποδοσφαιριστή του. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με την Ένωση να προτιμάει τη διαχείριση του υπέρ της σκορ και αν ερχόταν και τρίτο γκολ, γιατί όχι… Έτσι και έγινε, λοιπόν, στο 63ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ και κεφαλιά του Πιερέττη που σημείωσε το 3-0.

Και ενώ που η Πάφος FC βρισκόταν στο καναβάτσο ήρθε η μείωση του σκορ από τον συρτό σουτ του Μπρουλς στο 76ο λεπτό. Το γκολ άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι αναθάρρησαν και τελικά έφτασαν και σε δεύτερο γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με αυτογκόλ του Παπαγεωργίου. Και φυσικά με το 3-2 η Ένωση έχει μεν ένα ελαφρύ προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού (21 Φεβρουαρίου στην Πάφο), όμως η πρόκριση της δεν θεωρείται δεδομένη.

Ένωση (Αντρέ Πάους): Πέτρου, Μέρτακκας, Οικονόμου, Παπαγεωργίου, Πιερέττης, Τσούριουριτς (75′ Κουμής), Κοσμά, Γκένοφ (85′ Σελεστίνο), Γιωργκάτζης, Παύλου, Κολοκούδιας (46′ Σολάρι).

Πάφος F.C. (Λούκας Έλσνερ): Κόπριβετς, Κομπανί, Ντομίνγκες, Όριτς, Γιάνζα, Χριστοδούλου, Μοστέφα, Γιαγκουδάκης (36′ Κοβαλένκο / 53′ Φυλακτού), Ζαχαρίου (36′ Σικόρσκι), Ρογκούλιτς, Μπρουλς.

Ντροπιαστικά χαρακτήρισε τα πρώτα 60 λεπτά ο προπονητής της Πάφου, Λούκας Έλσνερ, μετά την ήττα.

Αναλυτικά: «Είναι δύσκολο να εκφράσω τα συναισθήματα μου. Ήταν ντροπιαστικά τα πρώτα 60 λεπτά. Μετά ήρθε η αντίδραση. Είμαστε ζωντανοί, έχουμε ακόμα ένα παιχνίδι. Και αν σκεφτούμε πως ήμασταν πίσω με 3-0, ήρθε ένα καλό σενάριο για εμάς. Κρατάμε την αντίδραση της ομάδας».