Pafos Net

Άτλαντας: Πρωταθλητής Κύπρου Κ14

title image

Την κατάκτηση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Κ14, στην Επίλεκτη Κατηγορία, πανηγυρίζει ο Άτλαντας, μετά την νίκη του επί του Αχιλλέα Καϊμακλίου εκτός έδρας με 47-41. Με το επιτυχές αυτό αποτέλεσμα, ο Άτλαντας έκανε το 2-0 στην σειρά των τελικών και κατέκτησε έτσι τον τίτλο.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο από την αρχή, με τις δύο ομάδες να διατηρούν πολύ μικρές τις διαφορές στο σκορ. Με το τέλος της Α’ περιόδου ο Άτλαντας ήταν μπροστά με 10-9, ενώ μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου ο Αχιλλέας είχε προηγηθεί με 23-19.

Στην Γ’ περίοδο οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι, καταφέρνοντας να δημιουργήσουν διαφορά πέντε πόντων στο σκορ (35-30). Ο Αχιλλέας πάλεψε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως ο Άτλαντας ήταν πιο συγκεντρωμένος, καταφέρνοντας με την ολοκλήρωση του αγώνα να πάρει την νίκη με 47-41.

Κορυφαίοι του αγώνα ήταν ο Γουάτς με 11 πόντους και οι Σάββα και Θεοδώρου, οι οποίοι σημείωσαν από 10 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-10, 23-19, 30-45, 41-47.

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλλής): Γιαννακού, Νταμοτσίδης 2, Σάββα 8, Κυριάκου, Σαχπαζίδης, Πατσαλίδης 3, Ανθυμιάδης 18 (1), Κτωρίδης 1, Παντέας 6, Τουμαγιάν 3.

Άτλαντας Πάφου (Θανάσης Μαστορής): Δημοσθένους, Αρμακόλας 8 (2), Παπαγεωργίου, Ευθυμίου 4, Σάββα 10, Καπόνας, Θεοδώρου 10 (1), Κατσίμπαρος 4, Τηλεμάχου, Γουάτς 11.