ΑΠΟΠ: Βαριά ήττα απόψε στη Λάρνακα από την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επικράτησε με 96-40 επί του ΑΠΟΠ στην εντός έδρας αναμέτρηση για τη 16η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, με MVP τον Σωτήρη Μανολόπουλο που πέτυχε 16 πόντους, 2 τρίποντα και 3 ασίστ.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 6-0 στο πρώτο λεπτό, με τον ΑΠΟΠ να μειώνει στο 6-4 στο 2’. Με το τρίποντο του Κωστή στο 3’ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 9-9, ενώ στο επόμενο λεπτό πήραν προβάδισμα με 11-9. Η διαφορά μεγάλωσε και η ομάδα της Πάφου έκανε το 17-11 στο 7’, όμως οι γηπεδούχοι πέτυχαν 7 σερί πόντους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου γυρίζοντας το σκορ σε 18-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Λαρνακείς συνέχισαν να σκοράρουν από το ξεκίνημα, φτάνοντας στο +7 στο 12’ με το τρίποντο του Κορωνίδη (24-17). Στο ίδιο λεπτό ο ΑΠΟΠ μείωσε σε24-19 με τις βολές του Μάρτιν, ενώ οι «κιτρινοπράσινοι» πέτυχαν το εντυπωσιακό ρεκόρ των 21 συνεχόμενων πόντων, χωρίς να αφήσουν τους αντίπαλους να σκοράρουν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου που έληξε με 45-19.

Στην τρίτη περίοδο η διαφορά μεγάλωνε, με το τρίποντο του Παντελή να κάνει το 54-24 στο 24’, ενώ δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ευστοχήσουν μέχρι το 28’ όταν ο Χρίσου έκανε το 70-26 με λεϊ απ. Το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 74-28. Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί και με το λεϊ απ του Παναγιώτου οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +50 στο 32’ με 80-30. Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του αγώνα με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη με 96-40.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 45-19, 74-28, 96-40