Pafos Net

ΑΠΟΠ: Συνεχίζει απτόητος στην καλαθόσφαιρα.

title image

Σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα των Κορασίδων επί της ΕΘΑ στην Λευκωσία με σκορ 39-60. Η ομάδα του Κωνσταντίνου Καραπίττη ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα και πήρε μια δίκαιη νίκη.

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του ΑΠΟΠ αντιμετωπίζει στην Πάφο την ομάδα της ΑΕΛ και αν καταφέρει να κερδίσει και καλύψει την διαφορά των δέκα πόντων που έχασε στο παιχνίδι του πρώτου γύρου θα στεφτεί Πρωταθλήτρια.

Την ήττα γνώρισε η ομάδα των Νεανίδων στην Πάφο από την ομάδα του Ολύμπου Αγ. Νικολάου με σκορ 37-41 και μπέρδεψε την κατάσταση στον Β’ Όμιλο αφού πλέον 3 ομάδες (ΑΠΟΠ, Όλυμπος, Απόλλων) ισοβαθμούν στην δεύτερη θέση.

Η ομάδα του ΑΠΟΠ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με σκορ 17-04 στο πρώτο δεκάλεπτο και 24-14 στο ημίχρονο. Με άμυνα ζώνης όμως η ομάδα του Ολύμπου κατάφερε να βραχυκυκλώσει την επίθεση του ΑΠΟΠ (πέτυχαν μόλις 2 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο) και μοιραία οδηγηθήκαμε σε μια κλειστή αναμέτρηση. Η ομάδα του Ολύμπου ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε την νίκη στο τέλος.

Νίκη πέτυχαν και η ομάδα των  Παμπαίδων στην Λεμεσό επί της ομάδας της ΑΕΛ με σκορ 24-33. Οι «μικροί» καλαθοσφαιριστές του ΑΠΟΠ  βρέθηκαν από το ξεκίνημα μπροστά στο σκορ και πήραν μια σημαντική νίκη.