Pafos Net

ΑΠΟΠ: Επεισόδια από οπαδούς του ΑΠΟΕΛ στην κερκίδα και ήττα στο γήπεδο

title image

"Επεισοδιακό" διπλό για το ΑΠΟΕΛ στην Πάφο. Στο παιχνίδι με τον ΑΠΟΠ υπήρξε προσωρινή διακοπή και συνεχίστηκε μετά από αρκετή ώρα για να κερδίσουν οι γαλαζοκίτρινοι με 65-71, αφού 26 δευτερόλεπτα πριν το τέλος άναψαν φωτοβολίδες στην κερκίδα του ΑΠΟΕΛ και ενώ το σκορ ήταν στο 63-67 υπέρ των γαλαζοκιτρίνων. Δημιουργήθηκε αποπνικτική ατμόσφαιρα και το παίχνιδι άρχισε ξανά μετά από αρκετή ώρα όταν και καθάρισε ο αγωνιστικός χώρος.

Η ομάδα της Λευκωσίας πήρε από νωρίς προβάδισμα στο σκορ, διατηρώντας το μέχρι τέλους, παίρνοντας στο φινάλε το θετικό αποτέλεσμα. Αρκετά καλός ήταν ο ΑΠΟΠ, που μέχρι το τέλος του αγώνα διατήρησε μικρές τις διαφορές στο σκορ και διεκδίκησε το θετικό αποτέλεσμα. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μπράιαν Χάρπερ με 21 πόντους (3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Με ένα σερί εννέα πόντων μπήκε στο παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ (τρίποντο ο Κεμπ, από δύο οι Μπέικερ, Ζντράβιτς και Τζέφερσον) παίρνοντας προβάδισμα με 9-0. Στην συνέχεια ο ΑΠΟΠ ισορρόπησε το παιχνίδι. Στο 3:30 το σκορ ήταν στο 13-3 υπέρ των «γαλαζοκιτρίνων» ενώ στο 7’ στο 18-7. Με το τέλος της περιόδου ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 20-10.

Ο Χάρπερ με τέσσερις πόντους και ο Κούνας με τρίποντο, έφεραν μέχρι το 13’ το σκορ στο 27-10 για τον ΑΠΟΕΛ. Έπειτα ο ΑΠΟΠ σημείωσε επτά σερί πόντους (πέντε ο Γουίνγκινς, δύο ο Χαρίσης) μειώνοντας σε 27-17. Μέχρι το 18:30 ο ΑΠΟΕΛ έφερε την διαφορά στους δεκατέσσερις (35-21) ενώ με το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα της Λευκωσίας έφερε το σκορ στο 38-23.

Πολύ θετικό ήταν το ξεκίνημα του ΑΠΟΠ στην Γ’ περίοδο όπου με ένα σερί δέκα πόντων (έξι ο Μίλλικεν, τέσσερις ο Νουανκούο) μείωσε σε 38-33. Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ αντέδρασε και μέχρι το 24’ σημείωσε πέντε πόντους (τρεις ο Ιερωνυμίδης, δύο ο Χάρπερ), φέρνοντας το σκορ στο 43-33. Μέχρι το 27:30 το σκορ ήταν στο 49-42 ενώ με την ολοκλήρωση της περιόδου ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με εννέα πόντους διαφορά (55-46).

Με λέι απ του Μίλλικεν μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΠ, μειώνοντας σε 55-48, με τον ΑΠΟΕΛ να απαντάει στο 32’ με τον Χάρπερ, επαναφέροντας την διαφορά στους εννέα (57-48). Στην συνέχεια ο νεαρός Πορφυρίδης με τρίποντο και ο Γουίνγκινς με δύο ακόμα πόντους, μείωσαν σε 57-53 για τον ΑΠΟΠ. Μέχρι το 36’ οι γηπεδούχοι μείωσαν στους δύο την διαφορά (61-59) με τους «γαλαζοκίτρινους» να αντιδρούν και με πέντε πόντους του Χάρπερ έως το 38:30 και να επαναφέρουν την διαφορά στους επτά (66-59). Με το τέλος του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 71-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-20, 23-38, 46-55, 65-71

ΑΠΟΠ (Γιάννης Λίβανος): Γουίνγκινς 18 (1), Μίλλικεν 12 (1), Στυλιανού 2, Πάπε 7, Πορφυρίδης 3 (1), Χαρίσης 3, Γρίβας, Νουανκούο 20 (2), Χ. Δημητρίου.

ΑΠΟΕΛ (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Ζντράβιτς 7, Κούνας 6 (2), Κεμπ 10 (1), Τζέφερσον 6, Μπέικερ 14 (2), Πηλαβάς, Χάρπερ 21, Ιερωνυμίδης 7, Κασκίρης.