ΑΠΟΠ: Εχασε από την ΕΘΑ στη Λευκωσία

Η ΕΘΑ πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, επικράτησε του ΑΠΟΠ μέσα στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία για την 8η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, με 83-66. Με αυτή την νίκη η ΕΘΑ ανεβαίνει στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, φτάνοντας τους 11 βαθμούς, όσους έχει και ο ΑΠΟΕΛ που είναι στην 4η θέση, με τις δύο ομάδες να μετρούναπό τέσσερος νίκες σε επτά αναμετρήσεις. Για τον ΑΠΟΠ αυτή ήταν η έκτη ήττα σε επτά αγώνες. Κορυφαίος του παιχνιδιού ήταν ο Ντιόν Ράιτ που σημείωσε 19 πόντους (1 τρίποντο, 15 ριμπάουντ, 6 ασσίστ).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τις διαφορές στο σκορ να παραμένουν σε πολύ μικρά επίπεδα. Στο 4’ το σκορ ήταν στο 6-6, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Τζόνσον για ΕΘΑ, Γουότερς για ΑΠΟΠ). Στο 8’ το σκορ ήταν στο 13-12 υπέρ των «κιτρινόμαυρων» οι οποίοι σημείωσαν στην συνέχεια τέσσερις ακόμα πόντους με τον Βίτσε και έφεραν την διαφορά στους πέντε (17-12). Μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου ο ΑΠΟΠ σημείωσε ένα τρίποντο με τον Μίλλικεν και μείωσε σε 17-15.

Με εννέα σερί πόντους μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΕΘΑ (τρίποντο ο Μπρούκς, από δύο πόντους σημείωσαν οι Ράιτ, Παναγιώτου και Χόλλιμον), φέρνοντας την διαφορά στους έντεκα (26-16). Ο ΑΠΟΠ στην συνέχεια προσπάθησε να ανέβει αγωνιστικά μέσα στο παρκέ, ωστόσο οι γηπεδούχοι έλεγχαν το παιχνίδι και στο 15:30 έφεραν το σκορ στο 34-20. Ενάμιση λεπτό αργότερα η ομάδα της Πάφου μείωσε την διαφορά στους δέκα (36-26), όμως η ΕΘΑ ήταν ανώτερη στα τελευταία στάδια του ημιχρόνου και σημειώνοντας έντεκα πόντους (ενώ δέχθηκε δύο) έφερε το σκορ στο 47-28.

Ο Τζόνσον με λέι απ και ο Βίτσε με τρίποντο έφεραν μέχρι το 21’ το σκορ στο 52-28 υπέρ της ΕΘΑ. Ο ΑΠΟΠ μείωσε στους 19 πόντους την διαφορά στο επόμενο δίλεπτο (54-35), ενώ στο 25’ το σκορ ήταν στο 57-41. Στην συνέχεια η ΕΘΑ σημείωσε ένα ακόμα πόντο με τον Χόλλιμον (58-41) για να ακολουθήσουν έξι πόντοι από τους φιλοξενούμενους (τέσσερις ο Άμπραμς, δύο ο Λομόμπα) για να φέρουν το σκορ στο 58-47 στο 27:30. Οι καλαθοσφαιριστές της ΕΘΑ ήταν πιο συγκεντρωμένοι στο τέλος της περιόδου, καταφέρνοντας να φέρουν την διαφορά στους δεκατέσσερις πόντους (67-53).

Ο ΑΠΟΠ μείωσε στους δώδεκα την διαφορά μέχρι το 31’, με το σκορ να είναι στο 68-56, ενώ μέχρι το 34’ η ομάδα της Πάφου μείωσε σε 70-60. Στο επόμενο λεπτό ο Χόλλιμον σημείωσε τέσσερις πόντους (74-60), με τον ΑΠΟΠ να απαντάει με τρεις πόντους (δύο ο Μίλλικεν, ένα ο Γουότερς) και να μειώνει σε 74-63. Έπειτα το συγκρότημα του Γιώργου Μπιτζάνη έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό, καταφέρνοντας να σημειώσει μέχρι το τέλος άλλους εννέα πόντους, ενώ δέχθηκε τρεις, με το σκορ να οδηγείται στο τελικό 83-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 47-28, 67-53, 83-66