ΑΠΟΠ: Έχασε από την ΑΕΚ στο Άκης Κλεάνθους

Με διπλό έφυγε από την αίθουσα «Άκης Κλεάνθους», κερδίζοντας με 87-76 τον ΑΠΟΠ, η Πετρολίνα ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League και πήρε το ένατό της ροζ φύλλο. Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ντέρεκ Ογκμπέιντε, με 19 πόντους (24 ριμπάουντ).

Οι «κιτρινοπράσινοι» πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ και στο 4' ήταν μπροστά με 9-0. Στο 6', μετά το τρίποντο του Γιανναρά, η διαφορά έφθασε σε διψήφιο αριθμό (3-12), με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 12-17 ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η περίοδος έκλεισε με την ΑΕΚ να προηγείται με 21-14.

Στο 14' οι φιλοξενούμενοι, με βολή του Ογκμπέιντε, αύξησαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (23-33), ενώ κατάφεραν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να ανοίξουν την ψαλίδα του σκορ (31-48).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ πέτυχε ξανά περισσότερους πόντους από τον ΑΠΟΠ κι έτσι η απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων μεγάλωσε κι άλλο (51-74). Η διαφορά μειώθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την παφιακή ομάδα να πετυχαίνει 24 πόντους, έναντι 13 της ΑΕΚ, η οποία πήρε την νίκη με σκορ 87-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-21, 31-48, 51-74, 76-87