Ακρίτας: Με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα της Β' Κατηγορίας

Με το δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα ο Ακρίτας Χλώρακας, ενώ η ανατροπή της ημέρας έγινε από την Ομόνοια Ψευδά! Έχανε με 0-2 από τον Κούρη Ερήμης στο ημίχρονο και στην επανάληψη μέσα σε οκτώ λεπτά (60’-68’) πέτυχε τρία γκολ και πανηγύρισε το τρίποντο στην έδρα του αντιπάλου της, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας.

Σ’ ένα από τα πιο αμφίρροπα ματς της 1ης αγωνιστικής, Αγία Νάπα και Οθέλλος έμειναν στην ισοπαλία (1-1). Ακόμη, η απαιτητική στη φετινή σεζόν Αλκή έμεινε στο 0-0 απέναντι στον Διγενή Μόρφου εκτός έδρας.

Με νίκη άρχισαν την προσπάθειά τους οι ΑΕΖ, Αναγέννηση, Ακρίτας και ΠΑΕΕΚ, που επικράτησαν των Ομόνοια Αρ., ΕΝΥ Διγενή, Ξυλοτύμπου και Αχυρώνα αντίστοιχα.

Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας:

Κυριακή 12 Σεπτεμβρίου
Αγία Νάπα-Οθέλλος 1-1 (Τζιωρτζής 83’ / Κουμουρής 51’)
Διγενής Μόρφου-Αλκή Ορόκλινη 0-0
ΑΕΖ-Ομόνοια Αραδίππου 4-1 (Θεοδώρου 18’, 23’ πεν., Ετόρε 30’, Βασιλείου 84’ / Σεργίου 47’)
Αναγέννηση Δερύνειας-ΕΝΥ/Διγενής 3-0 (Χριστοδούλου 38’, Θεράποντος 88’, Χρίστου 90’)
Ακρίτας Χλώρακας-ΠΟ Ξυλοτύμπου 2-0 (Μπερνάρντο 61’, Λοτίτσι 78’)
Κούρης Ερήμης-Ομόνοια Ψευδά 2-3 (Ιωάννου 11’, Κόλινς 18’ /  Λούκα 60’, Κουρτίδης 66’, 68’ πεν.)
ΠΑΕΕΚ Κερύνειας-Αχυρώνας Λιοπετρίου 3-0 (Τίμερμανς 8’, Χάλαχαν 24’, Φράγκος 90’)
ΑΣΙΛ Λύσης – ΘΟΪ Λακατάμιας 1-1 (Ράνος 38’ / Μιχαήλ 90’+3)