Ακρίτας: Ισοπαλία με την ΕΝΠ που δεν του προσφέρει τίποτα

Ακρίτας και Παραλίμνι έμειναν στην ισοπαλία με 2-2 στο «Στέλιος Κυριακίδης», για τη 2η αγωνιστική της β’ φάσης του πρωταθλήματος. Το σκορ διαμόρφωσαν οι Εράσο και Βουτσένοβιτς, που σκόραραν από δύο γκολ.

Η ομάδα της Χλώρακας ήταν αυτή που προηγήθηκε στο 55’ με τον Ισπανό, ενώ ο φορ των βυσσινί που πέρασε στο 46’, έφερε «τούμπα» το ματς με δύο γκολ σε λιγότερο από δέκα λεπτά (63’, 72’). Άμεση ήταν η απάντηση των γηπεδούχων, με τον Εράσο στο 75ο λεπτό να ισοφαρίζει και να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν έτσι, από έναν βαθμό, που ασφαλώς δεν αφήνει καμία ικανοποιημένη. Το Παραλίμνι με 22 βαθμούς έμεινε στο -2 από την «ασφαλή ζώνη», ενώ ο Ακρίτας με 13 βαθμούς παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας και στο -9 από την 11η Δόξα (24 β.).

Για την 3η αγωνιστική της β’ φάσης, ο Ακρίτας φιλοξενείται από την ΑΕΛ, ενώ το Παραλίμνι υποδέχεται τη Δόξα.

Ακρίτας (Ντένις Λαχτιόνοφ): Περντρέου, Σέχιτς, Ντραμέ, Μεντιμόρετς, Καραγιάννης, Κονέ (65′ Κλεμέντε), Άμπραχαμ, Εράσο, Γαβριήλ, Τόρες, Αραούχο.

Παραλίμνι (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Έχμαν, Πολυκάρπου, Γεβρέμοβιτς, Λουσέρο (83′ Κοτσώνης), Κατσιάρης (66′ Βούκσεβιτς), Μέιρα, Φερνάντεθ (46′ Γαβριήλ), Ντιαβαρά (46′ Βουτσένοβιτς), Ρουσιάς (78′ Λαμί).

Δεν ήταν καθοριστικό το αποτέλεσμα (2-2) για τον Ακρίτα κόντρα στο Παραλίμνι, όπως ανέφερε ο Ντένις Λαχτιόνοφ, ο οποίος τόνισε πως υπάρχουν ακόμα πολλά παιχνίδια. Τόνισε, επίσης, πως ο Ακρίτας είναι το ιστορικότερο Σωματείο της Πάφου και παίζει για το ήθος του.

Όσα δήλωσε ο Ντένις Λαχτιόνοφ:

«Ήταν ένα ωραίο παιχνίδι. Είναι γεγονός ότι δεχόμαστε εύκολα γκολ και σκοράρουμε δύσκολα. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου που κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Κάθε παιχνίδι είναι τελικός για εμάς, δεν είναι καθοριστικό το αποτέλεσμα. Έχουμε πολλά παιχνίδια. Ο Ακρίτας έχει 21 παίκτες και 4 τερματοφύλακες. Ο Ακρίτας είναι το ιστορικότερο Σωματείο της Πάφου και παίζει για το ήθος του».