Άγονη ισοπαλία στο Τάσος Μάρκου που δεν ικανοποιεί την Πάφο

ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ ΚΑΛΛΗ

Παραλίμνι και Πάφος FC παρά την προσπάθειά τους για γκολ και νίκη, έμειναν στην άγονη ισοπαλία (0-0) στο «Τάσος Μάρκου», στον αγώνα με τον οποίο έπεσε η αυλαία της 11ης αγωνιστικής τους πρωταθλήματος.

Αποτέλεσμα που δεν τους επέτρεψε να κάνουν το βαθμολογικό άλμα και σαφώς δεν άφησε καμία ομάδα ικανοποιημένη. Η γηπεδούχος ομάδα έφθασε τους επτά βαθμούς και βρίσκεται στην τελευταία θέση και η φιλοξενούμενη έφθασε τους 15 και παρέμεινε στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Για την Πάφος FC τερματίστηκε το νικηφόρο σερί τεσσάρων αγώνων, ωστόσο διατήρησε το αήττητο και για πέμπτο διαδοχικό ματς διατήρησε ανέπαφη την εστία της. Η ισοπαλία ήταν η τέταρτη διαδοχική για τους βυσσινί, όμως έτσι δεν μπορεί να κάνει το βήμα παραπάνω και βρίσκεται σε δύσκολη θέση. Στον αγώνα έγινε offline εφαρμογή του VAR.

Το παιχνίδι δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας. Μοιρασμένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, τόσο στην κατοχή της μπάλας όσο και στις ευκαιρίες που δημιούργησαν οι ομάδες, με την Πάφος FC να φτάνει σε πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες. Η εικόνα ήταν πανομοιότυπη και στην επανάληψη. Δεν υπήρξαν πολλές καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες, υπήρξε δύναμη στις μονομαχίες και στο τέλος μοιράστηκαν από ένα βαθμό. Ο διαιτητής Νικόλας Νεοκλέους έδειξε κίτρινη κάρτα στον Ίρεπ.

ΕΝΠ (Κάρλος Φερέρ):Πέτρου, Ίρεπ, Μπαρμπόσα, Μπάλαζιτς, Κυριάκου (82’ Μαϊσουράντζε), Φαν Άνχολντ, Λουσέρο (82’ Μπελόνε), Φελίπε, Ουντόζι (67’ Μαρκόφσκι), Ντένινγκ (74’ Θεοδώρου), Μπαλοτέλι.

Πάφος (Ντιμίτρι Μιχαϊλένκο):Ρούντκο, Βαλεριάνος (87’ Βαρέλα), Κβίντα, Σάιθ, Αουρέλιο, Χάτσινσον, Πάντσεον, Κούζικ (46’ Ανγκούλο), Ράκελς (66’ Τόρες), Βαλακάρι, Μπεριγκό.