Πάφος: Έριξε πεντάρα στο Κύπελο

Η Πάφος FC ήταν ανώτερη σε όλους τους τομείς και νίκησε εκτός έδρας την Αγία Νάπα με 5-1 (Σάιθ 8’, Βαλακάρι 28’, 50’, Βα 40’, Μπεριγκό 44’) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Η Αγία Νάπα είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 13′.

Είναι φανερό ότι η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ της Α’ και της Β’ κατηγορίας είναι μεγάλη, αλλά η ομάδα του Κάμερον Τόσακ αντιμετώπισε με κάθε σοβαρότητα τον αντίπαλό της καθαρίζοντας την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο στο οποίο προηγήθηκε με 4-1.

Στην επανάληψη πέτυχε άλλο ένα γκολ ο Βαλακάρι με το οποίο η Πάφος σφράγισε μια άνετη επικράτηση. Ο Ουαλός τεχνικός προχώρησε σε αρκετές αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα δίνοντας φανέλα βασικού στον νεαρό τερματοφύλακα Μανιόν. Αγωνίστηκε επίσης για πρώτη φορά ο Ολλανδός Φουρ και ο νεαρός Έβανς.